Světový den duševního zdraví matek 1. května 2019

Podělte se o svůj příběh

Vyzva pribehy

V květnu budeme u příležitosti Světového dne duševního zdraví matek sdílet naše i vaše příběhy. Chceme jich nasbírat 31, aby byl na každý květnový den jeden. Chybí už jen 10. Pomůžete nám?

Světový den duševního zdraví matek otevírá důležité, ale často opomíjené téma poporodní deprese

Praha, 29. března 2019 -  Letošní první máj bude nejen o lásce, ale i sebelásce a mateřské lásce. Světový den duševního zdraví matek připadá celosvětově na první květnovou středu. Pořádá se od roku 2015 a účastní se jej desítky zahraničních organizací, které se zabývají otázkou mateřské psychiky. Mezi nejznámější patří Postpartum Support International a Marcé Society. V České republice se této problematice věnuje nezisková organizace Úsměv mámy, z. s.


Ženská psychika přichází v době po porodu do rizikového období, ve kterém dochází ve zvýšené míře k výskytu psychických poruch. Nejčastěji se jedná o obtíže depresivního a úzkostného rázu, méně často pak i psychotického. Poporodní deprese a úzkosti se často mylně zaměňují s laktační psychózou, ta se však oproti depresím a úzkostem vyskytuje jen zřídka.


Poporodní deprese zažívá až 15 % maminek. Z našeho průzkumu je patrné, že značná část žen nevyhledá odbornou pomoc, ačkoliv v případě existence specializovaného centra by ji vyhledala,“ říká Veronika Kubrichtová, zakladatelka organizace Úsměv mámy. „Ženy si své obtíže nerady přiznávají, nechtějí být považované za blázny, bojí se medikace. Psychická onemocnění se často podceňují, kvalitu života však ovlivňují stejně negativně jako kterákoliv jiná choroba. Světový den duševního zdraví matek je skvělou příležitostí, jak na tuto skutečnost upozornit.


V České republice je problematika psychických obtíží po porodu spíše okrajovou záležitostí. Pomalu se ale i u nás začíná tímto tématem zabývat více odborníků a zdravotnických organizací. V neratovické porodnici se v březnu začalo se screeningem psychických obtíží v těhotenství a po porodu. Iniciátorem je Národní ústav duševního zdraví. „Duševní zdraví ženy v tomto období je extrémně důležité pro komplexní vývoj dítěte. Nesmíme také zapomínat na to, že duševní onemocnění u ženy značně ovlivňuje i život jejího partnera a nejbližší rodiny. Výzkumníci z London School of Economics vyčíslili celospolečenský dopad duševních nemocí v těhotenství a po porodu, které se vyskytnou ve Velké Británii za jeden rok, na 8,1 miliardy liber. O situaci u nás toho zatím moc nevíme, avšak odhadujeme, že dlouhodobý dopad nediagnostikovaných a neléčených nemocí je obdobně závažný. Pilotním projektem, který probíhá ve spolupráci Národního ústavu duševního zdraví a porodnického oddělení Nemocnice Neratovice, posouváme péči o duševní zdraví žen v těhotenství a po porodu zase kousek blíž ke standardům zemí, které se této problematice dlouhodobě věnují,“ říká odborný garant MUDr. Antonín Šebela.


Poporodní deprese je vážné onemocnění, které je třeba řešit. V Česku ale bohužel chybí specializovaná péče a ženy se zkušeností s poporodní depresí či úzkostmi si pak často stěžují na nedostatek porozumění, málo informací a přehnaný důraz na medikaci. Nezisková organizace Úsměv mámy si proto klade za cíl vybudovat centrum, kde by se poporodní psychické obtíže řešily komplexně s ohledem na zájmy matky i dítěte a které bude spolupracovat i s dalšími odbornými pracovišti. „V České republice chybí specializovaná léčba, která umožňuje i přítomnost miminka, ačkoliv v zahraničí jsou dostupné například denní stacionáře nebo pobytové léčby, kde může být žena i s dítětem. Od vytvoření centra, které bude nositelem informací o problematice, si slibujeme zvýšení počtu žen, které odbornou pomoc vyhledají.,“ dodává Veronika Kubrichtová.


Úsměv mámy, z.s.

Úsměv mámy, z.s. je nezisková organizace, která se problematikou mateřské psychiky zabývá od roku 2014, kdy začala s osvětovými aktivitami a sběrem informací od žen. V roce 2017 začala organizace nabízet v některých regionech sdílení zkušeností prostřednictvím dobrovolných koordinátorek. Od roku 2018 organizuje svépomocnou podpůrnou skupinu v Praze, kde nabízí také bezplatné psychologické konzultace pro maminky. V roce 2019 se setkání rozjíždí také v dalších velkých městech – v Ostravě (březen) a v Brně (duben). Více informací naleznete na webu: www.usmevmamy.cz.

Kontakty pro média

Beatrice Jahodová, PR Consultant
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Tel: 722 169 049

Úsměv mámy ve finále programu ČSOB pomáhá regionům

Existuje mnoho organizací, které si zaslouží vaši přímou podporu i finanční příspěvky. Je jich dokonce hodně, které to potřebují mnohem víc než Úsměv mámy. I proto jsem se na začátku zařekla, že příspěvky dárců jednotlivců jednoduše necháme ostatním. Ale znáte to. Člověk míní, život mění. Stačí si pořádně nepřečíst podmínky programů, do kterých hlásíte svůj projekt.

Číst dál...

Pro účastnice setkání "Zkrocená poporodní deprese"

První otevřené setkání žen, kterých se dotkla poporodní deprese (úzkost, psychóza či ať už se to jmenuje jakkoliv), máme za sebou. Sešlo se nás přesně akorát a atmosféra byla velmi otevřená. O čem přesně se na akci mluvilo, tady neprozradíme, jen snad že to byly příběhy v něčem podobné, ale v mnohém zcela osobité. Rády bychom znaly jejich pokračování, proto pro vás máme pár nabídek :)

Číst dál...

Centrum pro maminky s poporodní depresí? To dáme

V září 2017 nám přišel e-mail od maminky, která si taky užila své a má za sebou dokonce pobyt na psychiatrickém oddělení. A začala skvělá spolupráce s Luckou.
Lucka je akční, šikovná a vysnila si centrum, kde najdou maminky, které se necítí psychicky dobře, okamžitou pomoc. Společně jsme se zařekly, že to dáme a pracujeme na tom :)

Číst dál...

Zkrocená poporodní deprese – první setkání podpůrné skupiny v Praze

Mateřské štěstí vypadá samozřejmě, ale občas je zakalené psychickými stavy, o které žádná žena nestojí. Rozjitřená psychika dokáže přivést novopečené maminky až do stavů, kdy ztrácejí naději, že bude zase lépe. Jejich obavy jsou zbytečné, protože naprostá většina žen, které vyhledají pomoc, své obtíže překoná během několika měsíců. To ovšem maminky v akutní fázi často ani netuší. Nezisková organizace Úsměv mámy proto přichází s prvním otevřeným setkáním žen, které poporodní šílení přežily nebo s ním právě bojují. Akce se koná 12. dubna v 17.00 ve Fokus Praha.

Číst dál...

Máma v úzkých - ptejte se

Možná jste na stránkách nenašli hledanou informaci, i to se může stát. Pokud se váš dotaz týká problematiky psychických poruch, které jsou spojené s mateřstvím, máme tu pro vás řešení. Můžete nám napsat a my vám rádi odpovíme.

Odborné dotazy vám ráda zodpoví MUDr. Barbora Talová. Paní doktorka má tu nejlepší možnou kvalifikaci, protože pracuje na klinice psychiatrie a zároveň je maminkou malé holčičky. Své dotazy jí můžete posílat na mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Pokud by vás zájimaly zkušenosti někoho, kdo si po porodu také "prožil své", můžete napsat Veronice Kubrichtové na mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. .Zároveň vám poradí se všemi ostatními záležitostmi, které nespadají pod lékařskou problematiku. Nevíte, kam se obrátit? Chybí vám na stránkách nějaká důležitá informace? Chcete se zapojit při budování pomocné sítě pro další maminky? Pak neváhejte a pište!