Světový den duševního zdraví matek 1. května 2019

Co bylo úplně na začátku

Na mnohých webech najdete jako jednu z důležitých stránek tu, která pojednává o historii. Může to být historie společnosti, výrobku, stránek, prostě čehokoliv. Když jsem dnes pospíchala na seminář o PR a nechala jsem tok svých myšlenek nezřízeně plynout, napadlo mě náhle, že bych to mohla udělat také. Pokusím se popsat krok za krokem vznik těchto stránek i projektu Máma v úzkých spolu s veškerými praktickými informace. Třeba to někomu z vás pomůže.

Jak to začalo

Když pominu vlastní zážitky po porodu, byl pro mě v začátku naprosto stěžejní projekt Ženy umí podnikat, který se pořádal v našem městě. Podobné projekty u nás běží všude možně a jejich cílem je podpořit začínající podnikatele. Ten náš byl zpracován na jedničku a přinesl mi snad tisíc různých věcí.

Já jsem v počátku žádné podnikatelské úmysly neměla a na projekt jsem se přihlásila, protože mám sklony k závislosti na vzdělávání. Prostě jsem se chtěla něco zadarmo dozvědět. To se mi také záhy splnilo, ale postupně mi to přestávalo stačit. A pak přicházely další workshopy a nabídka individuálních konzultací.

Geniální nápad nikde

Geniální nápad sice stále nepřicházel, ale bylo mi nějak líto nevyužít všech možností projektu. A pak jsem si uvědomila, že bych mohla zrealizovat něco, co tak zoufale chybělo po porodu mně. Podporu ženám, které se potýkají s poporodní depresí, úzkostí nebo dokonce psychózou. A spoustu dalších věcí, které jim mohou pomoci. A tady někde to vlastně všechno začalo.

Jsou i tací, kteří neotřelými a úžasnými nápady jenom hýří, ale většina podnikatelů myslím začíná úplně prostě. Věnují se něčemu, co je baví nebo znají. A může se pak klidně ukázat, že je to vlastně geniální. Co jsem měla možnost sledovat, ženy hodně šijí, učí cizí jazyky, vymýšlejí skvělé programy pro ostatní, věnují se zdraví, prostě se zabývají mnoha opravdu zajímavými činnostmi. Potkala jsem dost žen, kterým to funguje báječně, a to je myslím základ podobných programů. Uvidíte, že to jde a že to může jít i vám. Jako příjemný bonus navíc pak získáte celou řadu praktických informací a někdy i konkrétní pomoc.

Jaké jsou možnosti?

A abych jen zdlouhavě nepopisovala své zážitky, zkusila jsem trochu pohledat, jaké se teď nabízejí možnosti. Vůbec nevadí, že třeba ani podnikat nechcete. I já se vlastně nakonec vydala trochu jinou cestou.

Pokud to máte blízko do Brna nebo tam přímo žijete, můžete se zkusit přihlásit na Akademii pro podnikatelky, kterou pořádá Svaz podnikatelek České republiky. Přijímají přihlášky na 4. běh, který startuje v září 2014.

Připravuje se také Akademie podnikavých žen, která poběží v rámci projektu Podnikavá žena. Již v průběhu léta poběží online semináře a naplánovaná jsou také setkání v regionech.

Projekty, které jsou dotované z peněz EU si můžete prohlédnout na stránkách Evropského sociálního fondu. Bude začínat nové programové období, a tak se jistě vyplatí stránky sledovat.

Zajímavé informace najdete také na stránkách projektu Akcelerace, který podporuje podnikání na území hlavního města Prahy. Připraveny jsou zde třeba různé užitečné příručky.

A že znáte nějaký zajímavý projekt z vašeho okolí? V tom případě sem s ním, ať se o něm dozvědí i ostatní...Psát můžete na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

To by bylo tak na úvod a příště se pokusím přispět konkrétními praktickými tipy.