hlavickanovadoplnena

A přece se děje - "Osudové pouto" je na světě

Postupně naplňujeme své sliby. Brožura "Osudové pouto" už je chvíli na světě a daří se jí zatím dobře. Právě pro vás připravujeme seznam míst, kde bude k dostání v tištěné podobě. V elektronické podobě ji můžete stahovat už teď, a to bezplatně a bez kontaktních údajů na oplátku.

Povedla se nám i nová spolupráce s Luckou Horákovou (www.nosenec.cz). A jak to vypadalo konkrétně? Lucka připravila hned dva příspěvky do brožury "Osudové pouto". Nošení významně přispívá k rozvoji pouta mezi mámou a dítětem, a proto má v "Osudovém poutu" své důležité místo.

Na brožuře se podílela i druhá Lucka, konkrétně Lucie Machová - psycholožka a psychoterapetka, se kterou už nějaký ten pátek spolupracujeme. Tentokrát zpracovala přípravek na téma citová vazba.

Příspěvky si můžete přečíst už teď v elektronické verzi brožury.

 

brozury

Naše zuby mají svůj den

Řádně pečovat o zuby se učíme už od útlého dětství. Děti se mohou snažit sebevíc, ale velká část práce je na nás rodičích.

Pokud si nevíte rady, jak své dítko naučit správnému čištění zubů, je tu pro vás Světový den ústního zdraví. Díky doprovodným akcím máte příležitost získat celou sadu užitečných informací.

Základní rady pro rodiče pak najdete přímo na stránkách Světového dne ústního zdraví.

Máme informační brožuru

Díky Středočeskému kraji a společnosti Bamboolik vznikla informační brožura "Po porodu vám nemusí být do zpěvu" o 16 stranách. Najdete zde nejen důležité informace, ale také 4 skutečné příběhy žen. Náhlednout do ní můžete také online.

brozura obalkaweb

Jak nezešílet z mateřství

Přednášky ve Středočeském kraji jsou domluvené!

  • 80 % žen prožije po porodu přechodné období zhoršené nálady

  • 1 ze 7 žen prožije poporodní depresi

  • 1-2 ženy z 1000 prožijí stav mimo realitu, tzv. poporodní psychózu

Mateřství je krásné, ale ze začátku leckdy krušné.

Štěstí přeje připraveným a informovaným.

A tak vás zveme na přednášku, kde se dozvíte:

  • Jak přežít náročné první dny po porodu
  • Na které příznaky si dát pozor
  • Jak vypadá poporodní šílení
  • Kdy je na místě vyhledat pomoc

Ať už pro vás bude mateřství náročné nebo vás zaskočí nečekané stavy, vždy se jedná o přechodné období a existuje pomoc.

Těší se na vás

Mgr. Lucie Machová, psycholožka a psychoterapeutka, která se specializuje na podporu mateřství

Ing. Veronika Kubrichtová, předsedkyně Úsměv mámy, z.s. a matka, která přežila poporodní šílení

Potkáme se v 5 středočeských městech

Hlásit se můžete na mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Tento projekt je realizován s přispěním Středočeského kraje

stredocesky kraj logo

Partner projektu

logo Bamboolik

Mediální partner projektu

casopis Miminko2

 

Co říkáme tisku o projektu Máma v úzkých?

Brandýs nad Labem, 12. 9. 2015 – Poporodní období je většinou vykreslováno jako jedno z nejhezčích období v životě ženy. Přestože krásné bezesporu je, je zároveň také nesmírně náročné. Poměrně často je pak doprovázeno psychickou nepohodou, která může přejít až k závažnějším poruchám. Informace k tématu jsou v řadě případů zmatečné, a proto přichází do Středočeského kraje projekt Máma v úzkých, který si klade za cíl šířit osvětu v oblasti psychických poruch spojených s raným mateřstvím.

Mnoho žen prožívá v období po porodu rozčarování, ačkoliv se o tom veřejně příliš nemluví. Nedostatek spánku, drastická změna režimu, obří zodpovědnost, vytržení z navyklého způsobu života, hormonální kolotoč. Může se přidat také společenská izolace, chabá výživa a řada dalších změn. To vše s ženou dokáže řádně zamávat.

Zároveň se mohou přidat další obtíže psychického rázu. Většina žen (uvádí se cca 80 %) prožije po porodu přechodné zhoršení nálady, které nazýváme poporodní splín (blues). Trvá několik dnů a objevuje se přibližně 3. den po porodu, kdy dochází k velkým výkyvům hormonálních hladin. Jedná se o běžné obtíže, které brzy přejdou.

Příznaky poporodního splínu blíže popisuje MUDr. Barbora Talová: „Typický nástup poporodního blues přichází 3. den po porodu, často v momentě, kdy matka opouští porodnici. Symptomy poporodního blues vrcholí 5. den a zpravidla 10. den od porodu spontánně odeznívají.“

U některých žen je psychické strádání hlubšího rázu a je potom namístě vyhledat pomoc. Bohužel se tak v mnohých případech neděje a žena je vystavena velkému strádání. Její stav se zároveň promítá i do jejího vztahu k dítěti, které tím může ve velké míře ovlivnit. Své prožitky popsala jedna z maminek: „Strašné je, že lituji toho rozhodnutí mít druhé dítě. S jedním už byla pohoda, najetý režim, výlety, srandičky, bylo to super. Teď se cítím jako ve vězení. Je to rouhání...já vím. Ale nemůžu si pomoct. Už nemám z ničeho radost.“

„Vnitřní konflikty řeší mnoho čerstvých matek, aniž by se muselo jednat o diagnostikovanou depresi. Často se maminky opřou o své vnitřní zdroje a využijí pomoci blízkého okolí a situaci zvládnou. Pokud těžké chvíle přetrvávají déle než 14 dní, je dobré obrátit se na odborníka,“ říká psycholožka a psychoterapeutka Mgr. Lucie Machová, která se specializuje na podporu žen v souvislosti s jejich mateřskou rolí.

Projekt Máma v úzkých, který vede organizace Úsměv mámy, z.s., je určen ženám, které postihla některá z psychických poruch spojených s ranou fází mateřství. Součástí projektu je také osvětová kampaň, která se právě rozbíhá ve Středočeském kraji. „Snažíme se upozornit nastávající maminky na potíže, které je mohou potkat. Rozhodně je nechceme děsit, ba naopak. Chceme jim ukázat, že ač se mohou podobné stavy v poporodním období vyskytnout, dá se s tím něco dělat. Zároveň vyvracíme některé mýty, které jsou všeobecně zakořeněné,“ komentuje projekt Ing. Veronika Kubrichtová, předsedkyně spolku.

Projekt „Máma v úzkých – osvětová kampaň ve Středočeském kraji“ je podpořen Středočeským krajem. Na obsahové náplni se podílí odborníci z oblasti psychiatrie a psychologie. Součástí bude 5 přednášek ve vybraných městech a informační brožura o problematice. Přednášky se uskuteční v listopadu, zatím máme potvrzený termín v Neratovicích, Mělníku a v Brandýse nad Labem.

O neziskové organizaci Úsměv mámy, z.s.

Ústřední téma spolku je úsměv mámy, který se snažíme podporovat ze všech sil. Jako první byla myšlenka vytvořit projekt Máma v úzkých, která vznikla na základě jedné prožité životní etapy. Pak se ale ukázalo, že dobrou náladu a pozitivní přístup je třeba velebit u všech maminek, nejen u těch, které o něj přišly.

Další informace k tématu

Další informace vám poskytne

Veronika Kubrichtová

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

777 607 877

Tento projekt je realizován s přispěním Středočeského kraje.

stredocesky kraj logo

Hledáme partnera projektu

V srpnu se k nám donesla výborná zpráva. Naše první žádost o dotaci byla schválena. Středočeskému kraji mnohokrát děkujeme a musíme se vrhnout do práce.

Pro projekt "Máma v úzkých - osvětová kampaň ve Středočeském kraji" hledáme v tuto chvíli partnera, který by nám poskytl zbývající finance (konkrétně 2.833 CZK).

Součástí projektu bude 5 přednášek a informační brožura v nákladu 2.000 ks. Zde všude se může vyjímat vaše logo. Zároveň podpoříte dobrou věc a my vám rádi veřejně poděkujeme.

Pro více informací piště na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo volejte 777 607 877.

Neziskovka hledá

 

Znáte Webarchiv?

My Webarchiv známe, protože stránky Úsměv mámy byly schválené jako dostatečně hodnotné pro archivaci Národní knihovnou.

Pokud chcete mít své stránky také archivované, stačí vyplnit formulář na stránkách Webarchivu a počkat na vyrozumění.

Máme radost a přejeme všem pěkné léto!

webarchiv certifikat cb

Po porodu vám nemusí být do zpěvu

Jak jsme tak s Lucií Machovou připravovaly prezentace na Festival o těhotenství, porodu a rodičovství v rámci Světového týdne respektu k porodu, napadlo nás, že by to chtělo také leták. A tak jsme ho vytvořily :-)

S grafikou nám pomohla Dáša Laryszová (graphicstyle), které tímto mnohokrát děkuji! Je skvělé, kolik lidí už s projektem Máma v úzkých nezištně pomohlo.

A tady už leták:

Leták Po porodu vám nemusí být do zpěvu

 

Sejdeme se v Praze?

V květnu budete mít příležitost potkat se s námi osobně. Učastníme se Festivalu o těhotenství, porodu a rodičovství v rámci Světového týdne respektu k porodu. Budeme s vámi debatovat o našich oblíbených tématech a vynasnažíme se předat vám co nejvíce užitečných informací.

Příspěvky budeme mít dva:

Poporodní "šílení" - deprese, úzkost, psychóza

22. 5. 14:00 - 15:45

Osudové pouto - co vše může láskyplná péče do budoucna ovlivnit

22.5. 18:00 - 19:45

Velké poděkování patří Lucii Machové, která se s námi podílí na přípravě příspěvků a bude také prezentovat. Lucie je profesí psycholožka a psychoterapeutka. Specializuje se právě na podporu mateřství, tudíž má k oboum tématům hodně co říct.

Na festival se moc těšíme a rády se s vámi potkáme.

Letak respekt k porodu