Mateřství je krásné, ale přináší i těžké chvíle

Zkrocená poporodní deprese – první setkání podpůrné skupiny v Praze

Mateřské štěstí vypadá samozřejmě, ale občas je zakalené psychickými stavy, o které žádná žena nestojí. Rozjitřená psychika dokáže přivést novopečené maminky až do stavů, kdy ztrácejí naději, že bude zase lépe. Jejich obavy jsou zbytečné, protože naprostá většina žen, které vyhledají pomoc, své obtíže překoná během několika měsíců. To ovšem maminky v akutní fázi často ani netuší. Nezisková organizace Úsměv mámy proto přichází s prvním otevřeným setkáním žen, které poporodní šílení přežily nebo s ním právě bojují. Akce se koná 12. dubna v 17.00 ve Fokus Praha.

Kočárek v dálce

Poporodní deprese, úzkost či psychóza okradly už nejednu maminku o blažené chvilky s jejím miminkem. Konkrétní podoba obtíží je velmi pestrá, některé ženy se sžírají obavami o miminko, jiné si k němu nedokáží vytvořit vztah. Každá maminka si s sebou nese svůj osobitý příběh. Obecně platí, že žena funguje jen s vypětím všech sil a její mysl je téměř nepřetržitě zaměstnána negativními pocity.

Aby mohly ženy sdílet své zkušenosti mezi sebou, přichází nezisková organizace Úsměv mámy s prvním setkáním otevřené podpůrné skupiny. „Jedná se o model, který dobře funguje v zahraničí a který u nás prozatím chybí. Je dost pravděpodobné, že s rozběhnutím pravidelného setkávání bude ještě hodně práce, ale my si ji rády dáme,“ říká předsedkyně Úsměvu mámy Veronika Kubrichtová.

Na setkání jsou srdečně zvány všechny maminky, které se setkaly s nějakou formou psychické nepohody v období těhotenství a po porodu a které chtějí sdílet své zkušenosti s někým, kdo to zná. Obzvlášť vhodná je akce pro maminky, které právě tápou a chtějí se ujistit, že bude zase dobře. Bude.

Prostory pro setkání poskytla nezisková organizace Fokus Praha. Svou účastí akci podpoří psycholožka a psychoterapeutka Lucie Machová, která se specializuje na období mateřství.

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit