Mateřství je krásné, ale přináší i těžké chvíle

Festival Respekt k porodu nám učaroval

Začátkem roku se ke mně dostala informace o Festivalu o těhotenství, porodu a rodičovství konaného v rámci Světového týdne respektu k porodu. Neváhala jsem ani chvilku a hned jsem organizátorky oslovila s tématem projektu Máma v úzkých. Dámy byly velmi milé a přednášky jsme domluvily hned dvě. Poporodní šílení a Osudové pouto.

Obě témata mám ráda a mohla bych o nich diskutovat, i kdybyste mě vzbudili třeba o půlnoci. Přesto jsem v zájmu kvality přednášek oslovila psycholožku a psychoterapeutku Lucii Machovou, zda by se jich chtěla chopit se mnou. Lucie souhlasila a na květnové dobrodružství bylo v mžiku zaděláno.

Festival Respekt k porodu

Co nám ještě přinesla příprava na festival

Pozitivní vliv Lucie byl jasný už v období příprav. Veškeré podklady chystala s předstihem a velmi pečlivě, takže mi nezbylo nic jiného, než snažit se také. Naše úsilí mělo za výsledek nejen 2 prezentace, ale také leták „Po porodu vám nemusí být do zpěvu“. I kdyby k přednáškám nakonec nedošlo, už v tom okamžiku nesla naše práce své ovoce.

Přednášky se nakonec ale konaly, takže jsme se koncem května vydaly do pražského kina Perštýn. Atmosféra byla jedním slovem skvělá a musím říct, že před organizátorkami smekám. Podařilo se jim nejen vytvořit úžasné prostranství, ze kterého mateřství přímo sálalo, ale dokázaly přilákat ohromné množství návštěvnic i návštěvníků. Ačkoliv to tak na první pohled nevypadá, uspořádat úspěšnou akci rozhodně není žádná legrace.

Díky vám budeme příště moudřejší

Já se na přednášky těšila, i když těsně před začátkem mě těšení trochu přešlo. Zážitek to byl ale velmi příjemný a měly jsme opravdu skvělé publikum. Z přednášky byla záhy beseda a pak už to byla jenom radost. Řada návštěvnic by si mohla z fleku stoupnout vedle nás, takže kromě dobré nálady jsem si odnesla i cenné poznatky. Určitě se objeví v našich dalších přednáškách :-)

„Poporodní šílení“ přivedlo do sálu i řadu žen s osobními zkušenostmi, z čehož mám velkou radost. Rozhodně tyto nepříjemné zážitky nikomu nepřeji, ale je fajn, že o nich můžeme otevřeně mluvit. „Osudové pouto“ bylo také hodně o sdílení zkušeností. Jako mámy často správně cítíme, že na miminko musíme reagovat a být tu pro něj. Máme však kolem sebe zástupy rádců, kteří mají v rukávu zásobu argumentů, proč se máme chovat tvrdě. Na besedě padlo množství protiargumentů, které vám doufám pomohou. A i kdyby náhodou ne, vězte, že to na prospěšnosti láskyplné péče vůbec nic nemění.

Chci poděkovat všem návštěvnicím (i návštěvníkům) za neuvěřitelně plodné besedy a budu se těšit příště.

Veronika

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit