Mateřství je krásné, ale přináší i těžké chvíle

Poporodní deprese sžírá i tatínky

Tak jako čekají mnohá úskalí na ženu, která se stává matkou, zažívají obtíže i muži. Provází je nejistota z nové otcovské role, stres a opomíjení. Kolem porodu se musí vyrovnat se změnami v partnerské vztahu a najít novou otcovskou identitu. Jejich zkušenost s otcovstvím během prvních měsíců dítěte se odvíjí od toho, jak vnímali těhotenství. Klíčové je utvoření vazby s dítětem. Zdá se, že tento úkol zvládají lépe muži, kteří měli pozitivní vztah se svým otcem a kteří se aktivně angažovali během těhotenství.

otec matka

Číst dál...

[Typický mateřský den] Vytřít, setřít, uklidit, vyprat, uvařit...Vážně?

Miluju diskuze o tom, jak vypadá běžný mateřský den. Maminky celé dny vaří, uklízejí, perou, zpívají, recitují básničky, tančí, venčí děti, dvakrát denně vytírají, samy montují nábytek, staví domy, šijí celou garderobu, nakupují, usmívají se. Čerpám od nich inspiraci. Mohu se s nimi porovnávat, zlepšovat se, dosáhnout dokonalosti…

Číst dál...

Cesta z poporodní deprese existuje, i když není vždy jednoduchá

Je to už skoro pět let, co jsem prošla poporodní krizí. Tehdy jsem se zoufale ptala sama sebe, zda se ještě někdy budu cítit normálně. Teď už vím, že cesta ven existuje. Od té doby jsem poznala mnoho dalších žen, které si prožily vlastní boj. Každá trochu jinak, ale většinou se šťastným koncem. Aby už žádná žena nemusela bojovat s poporodní depresí sama, vznikl Úsměv mámy. A mám pro vás souhrn informací, které jsem načerpala od ostatních statečných žen.

Číst dál...

Výbavička líné a nešikovné matky

Je mi jasné, že líné nejste, natož nešikovné. U mě však byla příroda, pokud jde o zručnost, skoupá. A i když se tvářím, že jsem hyperaktivní, zbytečnou práci navíc rozhodně nevyhledávám. Chcete-li si po porodu alespoň trochu ulehčit práci, mám pro vás přehled svých mateřských postřehů, pokud jde o výbavu pro miminko.

Číst dál...

Ať ti to šlape, kluku

„Tak hádej, tati, co máme?“ ozvalo se z telefonu.

Čas se někdy vleče a někdy pádí rychlostí blesku. Včera jsme odpromovali v pokročilém těhotenství, ale první termín byl až za čtrnáct dní. Tak rychle jsem to, mám-li být upřímný,   nečekal.

„Jestli si mohu tipnout,  tak kluka.“

Číst dál...

Proč být tak trochu otrokem svého dítěte?

Pokud chcete rozpoutat bouřlivou diskuzi, zeptejte se v některé mateřské diskuzi na jednu z těchto otázek: „Mám nechávat dítě vyplakat, aby si zvyklo usínat samo? Má mít od narození svůj vlastní pokojíček? Neměla bych ho odmalička utužovat, aby z něho byl samostatný jedinec? Bojím se, že bude miminko rozmazlené.“ Zaručeně se vám dostane mnohých odpovědí a zaručeně budou ze dvou odlišných táborů. Tvrdý přístup velí utužovat dítě od útlého mládí. Citlivý přístup se naopak zastává miminek. Co je ale vlastně správně?

Číst dál...

Poporodní problémy, které zaskočily už hodně maminek

Ačkoliv nás po porodu může zaskočit řada nečekaných strastí, většinou nejsme první, kdo podobné potíže řeší. Je tak celkem pravděpodobné, že brzy najdeme i řešení. A i kdyby to náhodou nebylo hned, určitě se nám dostane alespoň podpory. Podíváme se na nejčastější komplikace a řekneme si, kam pro informace.

Číst dál...

Úsměv po porodu - 5 tipů, jak k němu blíž

Porod je něco, co máme jen my ženy a co nedokáže prožít žádný muž, ač by se třeba na hlavu postavil. Je to dobře nebo špatně? Mohou nám všichni muži světa závidět nebo naopak máme závidět my jim? Mnoho žen mluví o svém porodu jako o životním prožitku. Řada dalších však odchází od porodu doslova jako spráskaný pes. Jak je to možné? A můžeme udělat něco pro to, abychom se cítily skvěle po porodu?

Číst dál...