Mateřství je krásné, ale přináší i těžké chvíle

První týdny těhotenství

Potvrdilo se vám, že jste těhotná a dostalo se vám spousty nových informací? Ráda byste věděla, co vás všechno čeká a co se ve vás odehrává? Tak to jste se dostala na správné stránky. Každé těhotenství je samozřejmě jedinečné, ale prece jenom něco společného mají. A právě na to společně se postupně podíváme v našem seriálu.

Podle tabulek trvá těhotenství 40 týdnů a poslední den tohoto období by měl nastat porod. Tak tomu samozřejmě v naprosté většině případů nebývá, ale je to číslo, kterého se lékařská věda úspešně drží již řadu let. Od toho se také odvíjí odpočet našich těhotenských dnů a jako pomůcka se používá označení jako desátý týden, dvacátý druhý a podobně.

Jakmile se tedy jednou potvrdí, že jste těhotná, pravděpodobně také hnedka získáte zařazení do jedné z těchto kategorií. Ať ale budete dělat, co budete dělat, většinou se vám nedostane nižší označení než pátý týden těhotenství. Jak je to ale možné, nemělo by se snad číslovat pěkně od začátku?

Těhotenství se totiž v lékařské ordinaci nepočítá od okamžiku opravdového početí, ale od data poslední menstruace (to je také jedna z hlavních otázek, kterou u gynekologa dostanete). Skutečný okamžik setkání vajíčka se spermií by se velice težko zjišťoval, zato menstruace si většina žen všimne celkem snadno. Je to tedy důležitý záchytný bod, který má s těhotenstvím významnou souvislost.

Náš rozmnožovací cyklus probíha ideálně 28 dní a točí se stále dokola. Že tomu tak byt nemusí, asi ví mnohá z nás, ale nějaké číslo se stanovit musí. I zde tvoří styčný bod menstruace, protože její první den je opět dnem prvním celého cyklu. Neustále v nás pak rostou vajíčka, která čekají na své oplodnění. Na to se ostatně připravuje i zbytek našeho těla, takže v okamžiku, kdy k oplodnění nedojde, připravené tkáně odcházejí právě v podobě menstruace.

Zdroj:  cuteimage / FreeDigitalPhotos.net

Zdroj: cuteimage / FreeDigitalPhotos.net

A jak tedy vypadají první týdny těhotenství, když se zadaří a vajíčko je oplodněno?

První týden těhotenství se paradoxně tělo zbavuje příprav z minulého cyklu a o nějakém oplondění si zatím může nechat zdát. S koncem menstruace se pak začínáme připravovat na další šanci. Jedním z důležitých orgánů jsou vaječníky, které máme 2 a které jsou plné drobných folikulů. Ta se sebou neseme již od narození a jejich počet je tak daný. Každý folikul obsahuje jedno vajíčko. Vajička se před narozením zasedla ve svém vývoji a na pokračování si musejí počkat až do puberty, kdy se nám rozbíhá cyklus. A jejich chvíle přichází právě v období po menstruaci.

Folikulů roste většinou několik, ale jen jeden z nich se zpravidla dostane až do posledního stadia. Užitečným pomocníkem je v tomto stádiu hormon FSH, který růst stimuluje. Jakmile doroste folikul žádoucí velikosti, nastupuje další hormon zvaný LH, který dopomůže prasknutí a uvolnění vajíčka. A máme tu ovulaci, která je tak žádoucí, když se chceme stát matkou!

Z prasklého folikulu se pak vyvíjí trv. žluté tělísko, které zůstává na vaječníku a produkuje hormon progesteron. Ten je zodpovědný za růst sliznice v děloze, která se tak chystá na ochranu oplodněného vajíčka.

Uvolněné vajíčko pak pokračuje ve své cestě do dalšího důležitého orgánu, kterým je vejcovod (i ty máme 2). Zde pak čeká na svou druhou půlku v podobě spermie. A protože jsme v seriálu o těhotenství, také se dočká. Jakmile spermie pronikne přes tenkou vrstvu, kterou je vajíčko obaleno, dochází k jeho poslednímu zrání. V zápětí se pak vajíčko se spermií spojí a vzniká první buňka vašeho budoucího miminka.

V našem časovém harmonogramu jsme v tuto chvíli zhruba na přelomu druhého a třetího týdne těhotenství. První dva týdny tedy technicky ani těhotené nejsme, ale to na věci zas až tak moc nemění.

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit