Mateřství je krásné, ale přináší i těžké chvíle

Výbavička líné a nešikovné matky

Je mi jasné, že líné nejste, natož nešikovné. U mě však byla příroda, pokud jde o zručnost, skoupá. A i když se tvářím, že jsem hyperaktivní, zbytečnou práci navíc rozhodně nevyhledávám. Chcete-li si po porodu alespoň trochu ulehčit práci, mám pro vás přehled svých mateřských postřehů, pokud jde o výbavu pro miminko.

Výbavička líné a nešikovné matky

Když jsem se chystala na mateřství, vášnivě jsem pročítala seznamy výbaviček, které je radno ještě před porodem nachystat. Důsledně jsem si odškrtávala jednotlivé položky a s poslední fajfkou jsem si připadala dokonale připravená. Praxe mě však i tentokrát vyvedla z omylu.

Některé položky ze seznamu věcí pro novorozence byly zbytečné, některé prapodivné, jiné nadhodnocené na úkor dalších podhodnocených.

Košilky

Doteď nevím, co tím chtěl básník říct, ovšem jedná se o položku, která se v seznamech doporučené výbavy hojně objevuje. Logicky jsem proto odvodila, že se jedná o pozůstatek dob minulých, který možná platil v dobách, kdy máma strojila mě.

Bodýčka, základ šatníku

Naprostá nezbytnost. Základ dětského outfitu. Spodní prádlo s tričkem dohromady. Prodávají se ve dvou základních variantách. Přetahovací přes hlavu a se zapínáním vepředu.

Zapínání vepředu oceníte v prvních týdnech, kdy je hlavička miminka neposedná a musíte ji neustále přidržovat. Je to ale zapínání (někdy i zavazování) navíc, proto u vyšších velikostí pokukujte spíše po přetahovací variantě.

Bodýčka - rozepínací nebo přetahovací?

Overálky

Často používaná jako pyžámka, ale pro jejich pohodlné ovládání je oceníte i přes den. Jsou to vlastně tenké kombinézky a pokud se vám nechce trávit čas neustálým svlékáním a oblékáním, můžete je používat jako základní oděv.

Zvýšenou pozornost věnujte zapínání overálků, které je ideálně po celé přední délce. Nenechte se napálit jako já! V zápalu těhotenské rozněžnělosti jsem koupila overálek s rozkošným traktorem, ovšem bez rozepínání, pouze s patentky mezi nohami a na ramínku. Pro nešikovné mateřské ruce hotová pohroma.

V letních měsících oceníte letní variantu overálku, s krátkými rukávky i nohavičkami. Vaše ruce ocení zapínání vepředu.

Dupačky

Tady jsem se nechala nachytat a podle seznamů jsem jich nakoupila zásoby. Jenže. Jsou děsně náročné na obsluhu. Miminko musíte každou chvíli přebalovat, což znamená také svlékat. Dupačky sice rozepnete mezi nohami, ale pod nimi zpravidla bývá ještě bodýčko. Tedy další rozepínání. A spousta trčící látky, která se snadno dostane do těsné blízkosti špinavé plínky. A rázem je tu velké převlékání.

Mně se proto mnohem lépe osvědčily tepláčky, ovšem ne jen tak ledajaké.

Ponožky, krásné, avšak proradné

Malinkaté „ponožtičky“ jsou tím nejroztomilejším kouskem miminkovského oblečení. Ovšem také tím nejzáludnějším. Jestli se někomu z vás podařilo kdy koupit správně padnoucí ponožky pro miminko, hluboce před vámi smekám. Má zkušenost je taková, že buď vytvářejí nepěkné rýhy na drobných dětských nožkách, nebo je v jednom kuse hledáte.

A jsme zpátky u tepláčků, těch, které nejsou ledajaké.

Tepláčky

Skvělý kousek oblečení. Jediným pohybem je svléknete, dvěma zase obléknete. Jediná nevýhoda je, že se občas musí kombinovat s ponožkami, jejichž fanynkou zrovna nejsem. Ale pozor! Na trhu jsou k dostání i tepláčky s ťapkami, tzv. polodupačky. A ty já miluju.

Polodupačky

Ano, ano, ano. Proč? Oblékání hračka a přitom žádné ponožky. Prostě pohoda.

Kočárek

Kočárek můžete vybírat roky a stejně nevyberete ten nejlepší. Je jich nehorázné množství. Moje rada? Zkuste jeho výběr přehodit na někoho jiného. Až budete nespokojené, budete mít na koho svalit vinu.

Taška ke kočárku

S příchodem mateřství můžete zahodit kabelky. Provázet vás začne taška ke kočárku, která se stane vaším hlavním útočištěm. Plínky, přebalovací podložka, kosmetika, peněženka, telefon, klíče, svačina, pití, kniha, zdravotní průkaz dítěte a asi tisíc dalších položek. Vše do ní musíte naskládat, proto vybírejte pečlivě. Každá přihrádka se počítá.

Příslušenství ke kočárku

Samotný kočárek často nestačí. Ke kočárku se váže i další příslušenství. Proti dešti miminko ochrání pláštěnka na kočár, proti komárům síťka a proti sluníčko stínítko.

Nosítko nebo šátek

Další praktický dopravní prostředek pro miminka. Chce to ale obezřetnost, protože na trhu jsou k dostání i značně nekvalitní varianty, tzv. visítka. Zvažujete-li nošení, doporučuju facebookovou skupinu Nosíme děti nebo stránku www.nosenec.cz, kde vám poradí povolanější.

Dudlík, nepřítel lidstva?

Dudlík dokázal to, co málokdo z nás. Vytvořil si zaryté nepřátele napříč polovinou světa. Existují mateřské diskuze, kde pouhým napsáním slova „dudlík“ rozpoutáte hotové peklo. Proč? Podle laktačních poradkyň kazí techniku sání a ohrožuje tak kojení. To bezesporu ano. Je tu ale jedno drobné ALE.

Nenutritivní sání (tedy takové, při kterém dítě nejí) je důležité z hlediska jeho psychické pohody. Pokud jste ochotná nabídnout dítěti prso vždy, když potřebuje sát, dudlík si můžete s klidem v duši ze seznamu vyškrtnout.

Kontroverzní dudlík

Zavinovačka

Další hojně nenáviděná, avšak praktická pomůcka. Slovy odpůrkyň zbytečně prodlužuje spánek a uměle tak natahuje interval mezi kojením. Slovy mými jednoduchý způsob, jak chránit miminko před zimou a dopřát mu pohodlný spánek, pokud zrovna nespí s vámi. Ale pozor, existují překrásné varianty se zavazováním, které by zasloužily stostránkový návod. Já proto vždy sahám po rychlozavinovačkách, kde stačí jedno zalepení „sucháčem“.

Polštář a peřina

Polštář vám bude ležet ve skříni, protože miminkům se nedává. Stejný osud nejspíš potká i peřinu, protože pro drobounké miminko bude zpočátku příliš velká. S jejich nákupem tak klidně můžete trochu otálet.

Postýlka a matrace

Většina miminek má vlastní pelíšek v postýlce. Pokud ho chcete mít hodně nablízku, doporučuju postýlku se stahovací postranicí, kterou pak můžete přirazit k vlastní posteli. Některým dětem se dostává výsady ulehat do postele s mámou. Jedná se o nejpřirozenější řešení, dítěti prospívá, avšak v moderní společnosti se příliš nenosí.

Povlečení a prostěradlo

Nákup povlečení klidně odložte, avšak bez prostěradla se jen tak neobejdete. Praktická jsou s gumou, která se neshrnují, ale to jistě dobře znáte. Za sebe jen doporučím – zkontrolujte si, že máte správné rozměry :-)

Lehátko do vaničky (a taky vanička)

Zrádný kousek výbavičky, který vám může pěkně zavařit. Namísto pohodlného odpočívání na gauči budete běhat po obchodech a zoufale shánět vaničku. Proč? Sama jsem se nechala zlákat nákupem překrásného lehátka do vaničky, které mi připomínalo mé mládí, byť si z té doby nevybavuju ani vteřinu. Kámen úrazu nastal ve chvíli, kdy jsem chtěla svůj úlovek doplnit zcela nezbytnou vaničkou. A ejhle. Úchvatné lehátko se do žádné nevešlo. A znáte to, když jednou něco koupíte, nechcete se toho jen tak vzdát. Do pořizování vaničky jsem nakonec zapojila celou širší rodinu, výsledkem čehož byla po úmorných chvílích vanička, do které se lehátko vejde jen tak tak. Uf.

Moje rada zní. Lehátko kupujte vždy jen pohromadě s vaničkou a na místě zvolenou kombinaci ihned vyzkoušejte. Trh také nabízí vaničky přímo upravené pro položení miminka, čímž pádem můžete lehátko nechat jednoduše ležet.

Kojící pomůcky

„Kojení je pohoda, vytáhnu prso a je to. Žádné pomůcky nepotřebuju,“ říkala jsem si, když jsem byla poprvé těhotná. Avšak realita byla úplně jinde.

Co bylo nejhorší, kojení mi vůbec nešlo (čtěte o mých kojících strastech). Na řadu pak přišla odsávačka, nádoby na mléko, ale i zapovězené kojící kloboučky a láhev na krmení. Kojící pomůcky nemá smysl pořizovat dopředu, ale zajistěte si spolehlivý kontakt na ověřenou laktační poradkyni V České republice působí Laktační liga, oblíbená je však také certifikace od Mamila SK.

Pohodlná je dobrá kojící podprsenka, která jde jednoduše rozepínat. Jejich pohodlnost je však mnohdy na úkor vaší přitažlivosti. Další kojící oblečení považuju za zbytečné, protože vyhrnout jde jednoduše většina oděvů.

Co mě zprvu rovněž zarazilo, byl tok mateřského mléka. Než se mléčný systém našteluje podle miminka, dochází k prudkým únikům tekutiny. Vložky do podprsenky jsem proto na začátku milovala. Po pár týdnech už jsem však nevěděla, co s nimi. Zvýhodněné nákupy v akci proto nechte ostatním.

Co si jednoznačně připravte, je vizitka laktační poradkyně, zbytek už vyplyne ze situace.

Sušička

Sušičku nepovažuju za nezbytnou součást výbavičky pro miminko, ale život vám příjemně usnadní. Žádné čekání na suché prádlo, žádné věšení a sundávání prádla. Jedním slovem nádhera.

Kosmetika

Další zdlouhavé vybírání té správné značky. Každý vám bude radit něco jiného. V porodnici pravděpodobně dostanete různé vzorky, takže můžete bez nákladů zkoušet.

Bez čeho se neobejdete, je krém za zadek. Používejte ho pravidelně, ušetříte si zbytečné vzlykání dítka. K mání jsou dále různá tělová mléka, olejíčky, mýdla a šampony.

Další velké ošetřování čeká pupíček miminka. Ideální prostředek je pro mě doteď záhadou. V porodnici mi řekli, že musím používat výhradně peroxid vodíku. Dětská doktorka pravila, že peroxid vodíku v žádném případě, jedinou správnou volbou je 60% líh. Upřímně. Nevím :-)

K natírání pupíčku využijete také tamponky. Pozor, prodávají se v hodně velkých rolích, ale využijete jich tak 15 kousků. U nás ve skříni tak doteď zbytečně zabírají místo 3 velké role.

Tamponky na 10 let

Autosedačka

Autosedačka si zaslouží váš čas, i když radši lenošíte. Jde o bezpečí. Pomohou vám výsledky různých testů.

Látkové pleny

Zbytečná věc, říkáte si možná, když existují pleny jednorázové. Ovšem klasické látkové pleny už dnes na přebalování nikdo nepoužívá. Zato je velmi oceníte jako utěrku na miminko. Tu si ublinkne, tu zaslintá, tu ukápne mléko. Vždy se hodí mít jednu plínku po ruce.

Ostatní pleny

Nejprve vás čeká složité rozhodování. Látkové nebo jednorázové?

Pokud se rozhodnete pro látkování, čeká vás nákup celé sady. Vybírání si ale užijete, protože trh nabízí mnoho krásných vzorků. A co si budeme povídat, jako matka kolikrát dáte přednost miminkovské parádě před tou svou. Z českých značek stojí za zmínku třeba Bamboolik nebo Sweet Monkey.

Druhou variantou jsou pleny jednorázové. Tady se vyplatí testovat. Každé pleny sedí jinak a některé hůře zadržují nadílku. Aby pro vás každé přebalování neznamenalo také převlékání, testujte důkladně.

Za zmínku rozhodně stojí ekologičtější varianty jednorázových plen, které se rychle rozkládají. Pohodlí s minimem výčitek.

Přebalovací pomůcky

Plínky bohužel k úspěšnému dokonání procesu přebalení nestačí. Pod miminko je ve většině případů nutné umístit podložku, která zachytí nedokonalou práci vašich rukou. Časem vám možná stoupne stejně jako mně sebevědomí a občas to zkusíte bez ní. Ovšem ne vždy to vyjde.

Počůranému miminku stačí vyměnit plínku. Existuje však i druhá, méně komfortní varianta. Zde pak přicházejí na řadu vlhčené ubrousky, které odstraní každou nečistotu. Ekologicky smýšlející maminky mohou využít tekoucí vody. Další variantou je Perlan, který nastříháte a vyrobíte si vlastní ubrousky. Bez chemických zbytečností. Je to ovšem krok navíc, protože je musíte před použitím namočit. A co si budeme povídat, někdo je také musí nastříhat.

Teplé oblečení

Na zimu jednoznačně preferuju kombinézku. Nejlépe s přetahováním přes ručičky, které je napevno přiděláno ke zbytku módního kousku. V předchozím textu jsem si dovolila drobnou lež. Skutečně nejhorším kouskem oblečení nejsou ponožtičky, ale rukavičky. Dokážete-li si uchovat původní pár po celou zimní sezonu, jste obdivuhodné. A tenhle článek vlastně ani není pro vás.

My obyčejné smrtelnice se jim snažíme vyhnout všemi možnými způsoby. Klasické šňůrky nejsou nezničitelné, proto přetahovací rukávky kombinézky považuju za jednoznačné vítěze. Miminko je naštěstí snese, na rozdíl od starších dítek.

Fusak

Ve fusaku je teplo, i když nám teplo není. Spací pytel pro miminka bude vaším nejdůležitějším doplňkem kočárku od podzimu do jara. Letní miminka mohou svou jezdeckou kariéru odstartovat bez něj. I tak ale na fusak časem přijde řada.

Trh nabízí praktickou variantu ve dvou velikostech. Kratší pro malinká miminka, s rozšířením pro větší dítka.

Hračky

Ze začátku vám bude připadat, že jich máte zoufale málo. Po čase je začnete nenávidět. Budou všude a pořád. Novorozené miminko žádné hračky nepotřebuje. Po pár týdnech ocení kolotoč nad postýlkou a hrazdičku se závěsnými hračkami. Pak už vám budou hračky přibývat tak nějak samy, takže netřeba se jimi příliš zaobírat.

Všudypřítomné hračky

Velikosti oblečení pro miminka

Další zrádná záležitost. Seznamy vždy hovoří o velikostech 56 a 62. Obě moje děti vážily něco málo přes 3 a půl kila a velikost 56 jim padla jako ulitá. Většinou platí, že jakmile dítě délkou přeroste dané číslo, je třeba sáhnout o velikost výše. Miminko o délkce 50 cm tak nosí zpravidla velikost 56. Miminko, které vyroste na 57 cm, donutí mámu vybalit velikost 62. Na začátku budete vytahovat nové velikosti až k vzteku často. Postupně se dítko umoudří a nechá vám vždy alespoň pár měsíců.

Množství ve vaší výbavě pro miminko

Všude se píše, že nemá smysl nakupovat příliš mnoho kousků oblečení pro miminko, protože ho nevyužijete. Pravdou je, že miminka rostou rychlostí torpéda a v jednom kuse přendáváte nové velikosti. Ovšem pokud vás, stejně jako mě, příliš neposlouchají ruce, můžete se ocitnout v ožehavé situaci. Poučena radami zkušených jsem od každé velikosti pořídila jen pár kousků. A ty byly v tu ránu v koši na prádlo a já neměla, do čeho obléct dítko.

Takže ano, nemá smysl kupovat plnou skříň pidioblečků, ale nějaké si přesto připravte. Pokud nevlastníte kouzelnou hůlku, která promění poblinkané a exkrementy potřísněné oblečky v čisté a nažehlené, zásoby určitě oceníte.

Ukažte mi, že nejsem dokonalá

Byť bych ráda byla všeznalá, jsem si vědoma jistých limitů každého člověka včetně mě. Můj seznam doporučené výbavy pro miminko proto zcela určitě neobsahuje vše důležité. Víte o něčem? Dejte mi prosím vědět v komentáři. Pokud zrovna nebudu odpočívat na gauči, ráda vaši informaci doplním do seznamu.

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit