Mateřství je krásné, ale přináší i těžké chvíle

[Typický mateřský den] Vytřít, setřít, uklidit, vyprat, uvařit...Vážně?

Miluju diskuze o tom, jak vypadá běžný mateřský den. Maminky celé dny vaří, uklízejí, perou, zpívají, recitují básničky, tančí, venčí děti, dvakrát denně vytírají, samy montují nábytek, staví domy, šijí celou garderobu, nakupují, usmívají se. Čerpám od nich inspiraci. Mohu se s nimi porovnávat, zlepšovat se, dosáhnout dokonalosti…

Číst dál...

Cesta z poporodní deprese existuje, i když není vždy jednoduchá

Je to už skoro pět let, co jsem prošla poporodní krizí. Tehdy jsem se zoufale ptala sama sebe, zda se ještě někdy budu cítit normálně. Teď už vím, že cesta ven existuje. Od té doby jsem poznala mnoho dalších žen, které si prožily vlastní boj. Každá trochu jinak, ale většinou se šťastným koncem. Aby už žádná žena nemusela bojovat s poporodní depresí sama, vznikl Úsměv mámy. A mám pro vás souhrn informací, které jsem načerpala od ostatních statečných žen.

Číst dál...

Proč být tak trochu otrokem svého dítěte?

Pokud chcete rozpoutat bouřlivou diskuzi, zeptejte se v některé mateřské diskuzi na jednu z těchto otázek: „Mám nechávat dítě vyplakat, aby si zvyklo usínat samo? Má mít od narození svůj vlastní pokojíček? Neměla bych ho odmalička utužovat, aby z něho byl samostatný jedinec? Bojím se, že bude miminko rozmazlené.“ Zaručeně se vám dostane mnohých odpovědí a zaručeně budou ze dvou odlišných táborů. Tvrdý přístup velí utužovat dítě od útlého mládí. Citlivý přístup se naopak zastává miminek. Co je ale vlastně správně?

Číst dál...

Poporodní problémy, které zaskočily už hodně maminek

Ačkoliv nás po porodu může zaskočit řada nečekaných strastí, většinou nejsme první, kdo podobné potíže řeší. Je tak celkem pravděpodobné, že brzy najdeme i řešení. A i kdyby to náhodou nebylo hned, určitě se nám dostane alespoň podpory. Podíváme se na nejčastější komplikace a řekneme si, kam pro informace.

Číst dál...

Bordel v bytě, šťastné dítě?

Dnes se podíváme na téma, o kterém se napsalo už mnoho vět a které může být zdrojem řady neshod. Jak moc je v našem životě důležitý pořádek a co si pod tímto pojmem představujeme? A jak nezbytný je pro naše děti? Zcela jistě tyto otázky nerozřešíme, ale ukážeme si, co vlastně může být pro dítě zdrojem štěstí.

Číst dál...

Co bylo dřív - dítě nebo pes? 1.díl

Dítě a pes se mohou společně stát hlavními hrdiny nesčetných životních příhod. Mezi nejznámější situace však patří především dvě. V té první je v rodině přítomen pes a jako druhé přichází dítě. A pak je tu opačný případ, kdy máme v rodině dítě a měl by přijít pes. Ve valné většině je hlavním hybatelem změny právě naše dítě...

Číst dál...

Shazujeme úsporně

Mateřství je krom mnoha radostí spojené rovněž s příbytkem na váze. V okamžiku, kdy nosíme své miminko ještě v břiše, to bere každý jako samozřejmost. Jakmile ale máme dítko v kočárků, začínají být kila navíc trochu na obtíž. Práce je hodně, peněz málo a co teď s tím?

Číst dál...

Mámo, pomož mi být dobrou mámou!

Mnohé z nás bereme svou mateřskou roli velmi seriózně a naše přípravy leckdy předčí i úsilí ze školních let. Studijní literatury máme k dispozici nepřeberné množství, naše okolí je většinou také nápomocné a internet je zdrojem snad nekonečného množství informací. Pojďme se ale na chvilku zastavit a podívat se na mateřství z jiné stránky. Jak k němu vlastně přistupovat přirozeně? Víme ještě, jak to chodilo v dřívějších dobách? Napovědět nám mohou i naši nejbližší příbuzní.

Číst dál...

Další články...

  1. Naši nejbližší příbuzní