Mateřství je krásné, ale přináší i těžké chvíle

Co bylo dřív - dítě nebo pes? 1.díl

Dítě a pes se mohou společně stát hlavními hrdiny nesčetných životních příhod. Mezi nejznámější situace však patří především dvě. V té první je v rodině přítomen pes a jako druhé přichází dítě. A pak je tu opačný případ, kdy máme v rodině dítě a měl by přijít pes. Ve valné většině je hlavním hybatelem změny právě naše dítě...

 „Mami, já chci pejska,“ zazní jednoho dne v mnoha domácnostech. A pak možná ještě podruhé, potřetí, leckdy i posté. A často pak přichází na řadu důležité rozhodnutí. Vyslyšet toužebné přání našich juniorů nebo si stát za svým a být neústupní za každou cenu? Pravda je, že rozhodnutí pořídit si psa je poměrně zásadní a ovlivní náš život více, než si dovedeme představit. Na druhou stranu můžeme zažít spoustu hezkých chvil a darovat ohromnou radost.

obrázek psa

Pokud jste psa nikdy neměli a zvažujete rozšíření vaší rodiny o čtyřnohého kamaráda, je namístě řádné a důkladné zamyšlení. Takový pes s vámi může žít klidně i 15 let a měli byste alespoň zhruba vědět, do čeho se vlastně pouštíte. A proč je to tak důležité? Především proto, že rozhodnutí byste pak neměli brát zpět. Že tomu tak leckdy není, vám řeknou v každém útulku. A protože určitě nechcete uvrhnout další psí duši do osamělého kotce, je důsledné plánování naprosto nezbytné.

Co tedy budete muset zvládnout?

  • Pes se může dožít 15, někdy i více let – budete schopni se o něj postarat i za dalších 10 let?
  • Pes vyžaduje každodenní péči – i sebesvědomitější dítě zřejmě neobstará vše.
  • Potřebuje chodit minimálně třikrát denně na vycházku a mělo by se po něm uklízet.
  • Někteří psi vyžadují péči o srst, je potřeba jim čistit uši, dbát o jejich chrup, oči. Občas je dobré je prohlédnout, zda se na ně nevrhlo nějaké klíště. A to pak případně odstranit. Někdy také ostříhat drápy nebo vymáčknout anální žlázy - i když tady vám může pomoct veterinář.
  • Pes něco stojí. Musí se každý rok očkovat proti vzteklině a je vhodné to doplnit ještě o další nemoci. Počítejte zhruba 500 korun na rok. Měl by se co půlrok také odčervit – to stojí o něco méně. Psa musíte přihlásit a platit za něj každý rok poplatek – ten se hodně liší podle místa bydliště. Platí, že v rodinném domě a v menších obcích je to méně. V pražském bytě to vyjde na 1.500 korun ročně. A musí se samozřejmě něčím živit – to vás bude stát asi nejvíc. Nabídka je dnes široká, ale doporučuje se dbát na kvalitu. A ta něco stojí.
  • Pes něco stojí nejen průběžně, ale i na začátku. Pořizovací cena psa se může pohybovat od nulové až po blíže neurčené hodně vysoké částky. Musíte mu koupit základní vybavení – obojek, vodítko, 2 misky. Dále to může být také pelech a různé hračky. A pokud navštívíte nějaký chovatelský obchůdek, uvidíte, že se toho dá koupit opravdu mraky.
  • Pes nemůže všude s vámi. A to se řeší především v období dovolených. Tu si samozřejmě můžete užít i v plné sestavě, ale ne všude jsou k tomu svolní. Že jezdíte rádi k moři? Pak je potřeba mít v záloze někoho na hlídání.
  • Pes potřebuje společnost, je to totiž smečkové zvíře, a tak by neměl být stále sám. Na určitou dobu samoty si bez problému zvykne. Zvlášť když to bude pravidelně. Ale nemělo by to být 12 hodin denně.
  • Začátky nejsou jednoduché. Štěňata mají spousty energie, hodně ostré zuby a žádné způsoby. Ze začátku to chce hodně trpělivosti, protože pes se musí mnohému naučit. Po čase se ale zklidní a když se budete snažit, osvojí si i určitá pravidla.

Není toho vůbec málo, co je potřeba obětovat a zvládnout. Tyto řádky vás nemají za každou cenu odradit, ale je potřeba upřímně zvážit své možnosti. Řada lidí to neudělá a pejsek pak končí v lepším případě v útulku. Vy ale máte všechny informace dopředu a navíc velkého pomocníka. Pokud si jste jisti, že to zvládnete, nebudete litovat. Pes totiž dokáže pořádně okořenit život. A to v tom nejlepším slova smyslu.

A jdeme tak do další etapy. Co, kdy, kde a jak...

V prvé řadě budete asi řešit, jakého psa si pořídit. A možností je tolik, že opravdu není jednoduché si vybrat. Můžete si pořídit psa některého plemene, kterých je mnoho. Tady vám mohou být nápomocné různé encyklopedie, ale dnes jsou navíc k dispozici různé vymoženosti typu online výběru psa. A může to být klidně kříženec, který se vám zalíbí. Jejich výhodou je především nižší pořizovací cena, která může klesnout až k nule. Velkou roli často hraje především to, jak pes vypadá. Ale na povahové rysy byste rozhodně neměli zapomínat, zvlášť, když bude pejsek ve styku s dítětem.

Pokud se zeptáte svých dětí, kdy psíka pořídit, bude nejspíš jejich odpověď naprosto jednoznačná. HNED. I tady je ale vhodné plánovat. Budete totiž potřebovat čas – pro pejska nebude příchod k vám jednoduchý a bude si muset zvyknout. Je proto k užitku, když se mu budete zpočátku věnovat o něco více.

Hodně důležitou otázku tvoří rozhodnutí, kde vlastně psíka vzít. Možností je opět dost, ale některým se prosím zkuste vyhnout. Jestliže zvolíte tzv. čistokrevné plemeno, budete mít k dispozici mnoho různých chovatelů. Dávejte ale pozor, protože jsou i tací, kterým jde především o zisk. O tom, jak tzv. množitele poznat, si můžete přečíst v zajímavém článku občanského sdružení Beky o.s. Jako takový doklad o původu psa slouží průkaz původu neboli PP. Jedná se rodokmen psa, který mohou získat pouze štěňata z ověřených chovů. Ověření se však týká především předků a vybraných znaků daného plemena. O chovateli jako takovém vám neřeknou vůbec nic.

Pokud budete chtít udělat dobrý skutek, můžete si pořídit pejska z útulku. Věřte, že nabídka je také velmi široká. Podívat se můžete třeba do centralizované databáze pejsků z útulku, který provozuje nadační fond Pes v nouzi. Určitě máte ve své blízkosti nějaký útulek, kde vám rádi poradí.

A jistě už také tušíte, že výběrem nového kamaráda všechno teprve začíná. Na další záležitosti se ale podíváme v některém z dalších pokračování tohoto seriálu. Nyní už nezbývá, než vám popřát ve vašem výběru šťastnou ruku.

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit