Mateřství je krásné, ale přináší i těžké chvíle

Poporodní problémy, které zaskočily už hodně maminek

Ačkoliv nás po porodu může zaskočit řada nečekaných strastí, většinou nejsme první, kdo podobné potíže řeší. Je tak celkem pravděpodobné, že brzy najdeme i řešení. A i kdyby to náhodou nebylo hned, určitě se nám dostane alespoň podpory. Podíváme se na nejčastější komplikace a řekneme si, kam pro informace.

rucicka1

Umění kojení

V posledních letech se těší krmení dětí přirozenou mateřskou stravou nesmírné popularitě. Není divu, protože mateřské mléko přináší našim potomkům opravdu mnohé výhody. Kojení podporuje vytváření vazby mezi miminkem a matkou, má ideální složení a navíc obsahuje přirozené protilátky tvořené přímo na míru konkrétnímu miminku. Dalo by se tak říct, že nekojit je čiré bláznovství. Každá mince však má dvě strany a ačkoliv je kojení přirozené, bohužel rozhodně není automatické.

Před porodem jsem byla skálopevně přesvědčená, že budu kojit. O něco tak blahodárného bych své dítě rozhodně nemohla připravit, říkala jsem si. O problémech s kojením jsem sice něco málo zaslechla, ale rozhodně jsem si nepřipouštěla, že by se mě mohly také týkat. Vždyť je to přece přirozené, tak to nemůže být tak těžké. Hned první pokus mě vyvedl z omylu – syn se nechtěl přisát a to ještě několik dalších dnů. Kojit jsem sice nakonec začala, ale stálo mě to opravdu hodně sil a bezesných nocí.“ Ano, i tak může začátek kojení vypadat. Můžete patřit mezi štastné maminky, které se rozkojí lehce samy. Ale je dobré vědět, že mohou přijít i potíže a že je, kam se obrátit.

Pomůže nám Laktační liga

Největší organizace, která se u nás kojení věnuje, je Laktační liga. Disponuje širokou sítí laktačních poradkyň, na které se můžete v případě jakýchkoliv komplikací spojených s kojením obrátit. Zavolat můžete také na národní linku kojení (261 082 424 ), kde vám ochotně poradí. A pokud si vás kojení získá, můžete zde také projít školením pro poradkyně a pomáhat ostatním maminkám.

A s jakými potížemi se na laktační poradkyně můžete obracet? Pokud se vám kojení nedaří, máte málo mléka nebo naopak příliš mnoho. Pokud kojení bolí. Pokud užíváte nějaké léky a chcete zjistit, zda s nimi lze kojit. Prostě se vším, co se alespoň trochu týká kojení.

A hlavně nezapomínejte – kojení je sice opravdu prospěšné, ale pro dítě jste důležitá především vy. Pokud vás tedy kojení maximálně vyčerpává a přesto se nedaří nebo vám nejde z jiného důvodu, vězte, že to není žádná prohra. I bez kojení se dá žít.

Kdy se už konečně vyspím?

Jak je spánek důležitý, si většinou uvědomíme v okamžiku, kdy se nám ho nedostává. Jedním z rizikových období patří právě to poporodní. S určitým narušením spánku se setká asi každá novopečená maminka, ale některé z nás ho mají opravdu žalostně málo. Děti si totiž svůj denní rytmus musí teprve vypěstovat a každé je na tom trochu jinak. Nerušený noční spánek je pro čerstvé maminky tak jen tichým přáním. Dříve nebo později se opět dostaví, ale někdy to trochu trvá.

Některé děti toho opravdu moc nenaspí, jak popisuje své zažitky jedna z maminek: „Syn vůbec nespal, nechápala jsem, jak všude psali, že dítě prospí i 20 hodin denně. Tak jsem si začala psát, kdykoli kdy usnul, i na 10 minut a každý den jsem to sečetla. Vycházelo mi 9–11 hodin z celých 24 hodin.

Když miminko nechce spát, je na potíže se spánkem maminky rychle zaděláno. Není totiž kdy. Důležitou roli pak hraje naše okolí, které nám může alespoň částečně ulevit a občas se o dítě postarat ve prospěch našeho spánku. Pokud tedy cítíte, že potřebujete pomoc, nebojte se o ni požádat. Není to žádná slabost a můžete si být jisté, že každý ji občas potřebuje. Nedostatek spánku může mít různé neblahé následky a vy se musíte pěkně starat nejen o miminko, ale i o sebe.

Pár slov v neprospěch metody vyplakání a kde najít zajímavé tipy

Zároveň máme k dispozici různé metody, které nám usnadňují uspávání dítěte. Je jich mnoho, ale před jednou bychom vás chtěli varovat. Jedná se o tzv. metodu vyplakání. Zřejmě už jste o ní také slyšeli. Její základ spočívá v tom, že necháte dítě plakat a čekáte, až ho to přestane bavit. Mělo by se tak naučit usínat samo. Jestli je metoda učinná, zde řešit nebudeme. Je dokonce dost dobře možné, že přinese nějaké výsledky.

Existuje ale jeden velmi dobrý důvod, proč metodu vyplakání nepoužívat. Narušuje totiž důvěru dítěte ve vás, což může do budoucna ovlivnit jeho pocit bezpečí na světě. Následky tedy nemusí být patrné ihned, ale rozhodně mohou být nedozírné. Pro dítě v útlém věku je velmi důležité, aby jeho hlavní vztahová osoba (tedy ve většině případů matka) reagovala na jeho signály. A pláč je jedním z několika, které v počátku života má.

Čtěte také

Ačkoliv nejsme příznivci metody vyplakání, jeden užitečný tip pro vás přesto máme. Stránky prosimspinkej.cz jsou celé věnované jenom spánku dětí, takže pokud aktuálně řešíte usínání vašich nejdražších, rozhodně se na ně podívejte.

Kde je ta šťastná matka?

O mateřství se obecně hovoří jako o velmi šťastném období. Jak by také ne – vlastní potomek je přece zdrojem nekonečné radosti. Ovšem. Mnohdy ale zapomínáme mluvit o tom, že je to období také velmi náročné. A zcela bez obtíží ho zvládá jen několik málo vyvolených. Někdy se také stává, že ačkoliv jde vše přesně podle plánu, pocit štěstí se ne a ne dostavit. A co teď s tím?

Ve většině případů platí, že čas chmurnou náladu brzy odvane. Kolem 80 % žen se setká s nepříjemnými pocity po porodu. Pro tělo je ukončení porodu a období kojení velmi náročné a hormony se doslova bouří. Není tedy divu, že se občas necítíme úplně ve své kůži.

Navíc máme i několik dalších možností, jak si svůj úsměv po porodu zajistit. Důležitý je odpočinek, kvalitní strava, hodně fyzického kontaktu se svým dítětem. Nezanedbatelnou roli také hraje pomoc našeho okolí. Buďte ke svým blízkým otevřené. Pokud se necítíte dobře, máte na to plné právo a rozhodně to není žádná ostuda.

Může se stát, že ať se budete snažit sebevíc, negativní pocity a myšlenky vás přesto převálcují. I to se stává poměrně často (uvádí se většinou kolem 10 % žen). Pokud se cítíte nevalně po většinu dne a vaše stavy výrazně ovlivňují váš život, nečekejte ani chvilku a vydejte se k odborníkům. Může se jednat o poporodní depresi nebo úzkost. S mírnými stavy vám pomůže psycholog či psychoterapeut, vážnější komplikace řeší většinou psychiatři. I zde však platí, že se situace dá řešit. A čím dříve, tím lépe. Vaše dítě za to určitě stojí.

Popsanými potížemi se podrobně zabývá náš projekt Máma v úzkých. Najdete u nás základní informace i kontakty na odborníky.

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit