Mateřství je krásné, ale přináší i těžké chvíle

Velký nešvar mateřských diskuzí

Poslední půlrok jsem strávila sledováním různých mateřských diskuzí, ovšem každým dnem roste moje chuť se k nim vyjádřit. Internet je doslova prorostlý různými skupinami matek, které debatují do úmoru.

Je skvělé, že jsou ženy ochotné si navzájem pomáhat a radit. V mnohých případech je chuť pomáhat skutečně obdivuhodná. Bohužel je zde i temnější stránka. Dost často se totiž strhne doslova hon na matky, které se z nějakého důvodu znelíbily většině.

Hrnky

Témat, která vyvolávají občas i agresivní reakce, je mraky. Ale některá jsou přece jenom oblíbenější.

Matka, která nekojí, je stvůra

Kojení je pro děti jednoznačně prospěšné a je fajn, že se o tom hodně mluví. Díky rozsáhlé síti laktačních poradkyň má šanci kojit i mnoho žen, které by to jinak vzdaly.

Ale existuje celá řada důvodů, které kojení mohou bránit. A není na nás, abychom posuzovali jejich oprávněnost. Pokud se žena dokáže rozkojit i přes nepříznivé okolnosti, může být na sebe právem pyšná. Ale to je vše a rozhodně ji to nestaví do role soudkyně ostatních žen, které tolik síly nemají.

Matka, která nevytírá dvakrát denně, je špína

Je nesporné, že co člověk, to jiný pohled na úklid. Někdo uklízí neustále, někdo prostě, když na to přijde řada. Až sem je to v pořádku.

Co už tolik v pořádku není, je vnucování vlastních návyků svému okolí. Když se sejde správná parta matek, člověku jde z přehlídky dokonalosti hlava kolem. Ale ženy, podřezáváte si tak větev samy pod sebou. Vytváříte totiž představu, že být dokonalá je standard. A takového standardu se jen těžko dosahuje.

Samotná prospěšnost dokonalé čistoty také není jednoznačná. I když se může někdy zdát, že jsme obklopené samými škaredými breberkami s poťouchlými úmysly, vězte, že většina mikroorganismů je naprosto neškodná. Naše imunita je navíc nastavena tak, že potřebuje podněty zvenku. Pokud se jim budete vyhýbat, nedocílíte ničeho dobrého.

Matka, která se nevěnuje 24 hodin dítěti a domácnosti, je přinejmenším líná

Lidské mládě je od přírody nastaveno tak, že se potřebuje připoutat k hlavní vztahové osobě. Pouto můžete vydatně podpořit tím, že reagujete na signály dítěte a věnujete mu množství fyzického kontaktu. Nic z toho ale neznamená, že ho musíte celé dny chovat a nesmíte ustrnout ani na chvilku.

Ba naopak. Jen máma, která se sama cítí šťastná, může dopřát své ratolesti to nejlepší ze sebe. Pokud je pro vás zdrojem radosti neustálá péče o dítě, klobouk dolů a zvesela pokračujte. Řada žen ale potřebuje cítit, že žije také jiný život než ten mateřský. Je to naprosto v pořádku a dítěti to nijak neublíží.

Pokud je řeč o domácnosti, tak ta je dítku zcela ukradená. Když se nedostává času na aktivity, které vás pohladí po duši, můžete s klidem v duši ukrojit z času věnovaného zvelebování vašeho domova.

Matka, která očkuje své dítě, je ve skrytu duše vražednice

Téma očkování je emocemi přímo prosáklé. Do diskuze o vhodnosti či nevhodnosti se v tuto chvíli pouštět nehodlám. Ovšem ke způsobům obhajoby se vyjádřím ráda.

Občas se v diskuzích objeví dotaz ženy-mámy, která je vyděšená z reakce svého pokladu po očkování. V tu ránu se na ni snese hromada výčitek. Jak je možné, že své dítě vystavila něčemu tak hrůznému, jako je očkování. A aby toho nebylo málo, přihodí se navíc pár děsivých příběhů, jak zle to může skončit. Ano, ženy si opravdu někdy dovedou pomáhat veskrze neobvyklým způsobem.

Zatněte zuby a radši pomáhejte

zenaspocitacemA jsme u toho. Je vážně nutné využívat diskuze k hádkám, vzájemnému srážení a zesměšňování? Neříkám, že se tak děje pořád, ale na můj vkus až příliš často.

Abych nebyla jen negativní, některé diskutující maminky jsou skvělé a snaží se poradit a pomoct vždy, když je to v jejich silách. Pokud by diskuze stály jen na nich, nebylo by o čem psát. Snad jen články plné chvály.

Každá máme svůj vlastní žebříček hodnot a někdy je těžké tolerovat žebříček, který je vystavěný na odlišných základech. I já se někdy musím mnohokrát zhluboka nadechnout, napočítat snad až do tisíce a křečovitě zatnout zuby, abych zbrkle nereagovala na názory, které se mi nelíbí.

Agresivními výpady stejně nikoho nepřesvědčíte a navíc naštvete sebe i ostatní. Ne nadarmo se říká „mluviti stříbro, mlčeti zlato“. Zkuste tak někdy místo nesouhlasné reakce raději poradit jiné mamince, která vaši pomoc ocení.

O ženách se často říká, že si navzájem jen velmi málo pomáhají. Já si to nemyslím a právě mateřské diskuze jsou jedním z velkých důkazů. I tam to ale ještě občas skřípe a máme na čem pracovat. Rozhodně to ale stojí za to.

 

Komentáře  

+3 #2 Iveta Mertlíková 2015-06-08 19:43
Dobry den, i ja jsem maminka na materske, kdyz je chvilka rada pripojim svoji zkusenost ostatnim maminkam, co vznesly dotaz. Abych to neprodluzovala mate naprostou pravdu! Moc se mi libi jakym zpusobem jste clanek napsala, pojala a hlavne ze jste se sebrala odvahu ho napsat. Mate muj velký dík. Pekny den a mnoho kladnych odpovedi. Iveta
Citovat
+2 #1 klára 2015-06-08 18:56
Moc často nekomentuji ae toto jsem musela.
Odešla jsem z hodne skupinek kde se maminky navzajem urazeli a muj nazor je ten ze se my to nelibi.
A vas clanek je pekne vystizne napsany.
Dekuji za nej uz jsem si myslela ze to vydim sama :-) . ( Ps: omlouvam se za chyby jsem dislektyk nebo jake iy se tam pise )
Citovat

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit