Mateřství je krásné, ale přináší i těžké chvíle

Cesta z poporodní deprese existuje, i když není vždy jednoduchá

Je to už skoro pět let, co jsem prošla poporodní krizí. Tehdy jsem se zoufale ptala sama sebe, zda se ještě někdy budu cítit normálně. Teď už vím, že cesta ven existuje. Od té doby jsem poznala mnoho dalších žen, které si prožily vlastní boj. Každá trochu jinak, ale většinou se šťastným koncem. Aby už žádná žena nemusela bojovat s poporodní depresí sama, vznikl Úsměv mámy. A mám pro vás souhrn informací, které jsem načerpala od ostatních statečných žen.

Cesta z poporodní deprese

Vypadá poporodní deprese pokaždé stejně?

Rozhodně ne. Co žena, to vlastní osobité příznaky. Ztráta radosti, neschopnost navázat vztah s dítětem, neustálé výčitky svědomí, strach vyjít z domu, hořká rána. Poporodní deprese může vypadat opravdu všelijak. Psychický stav vám znemožňuje normálně fungovat a neužíváte si života.

Hodně časté jsou příznaky úzkostného charakteru. Mezinárodní organizace Postpartum Support International mluví o samostatné kategorii poporodních úzkostí. Naše lékařská klasifikace kategorii poporodní úzkost nezná, avšak v zahraničí se o ní hovoří čím dál častěji. Vyznačuje se také rozmanitým spektrem příznaků. Ženy pociťují úzkost, trápí je nepříjemné myšlenky a obavy, ale i představy o tom, že se něco děje s miminkem.

Poznala jsem několik maminek, které se bály, že jim přeskočí a ublíží dítěti. A bály se toho tak moc, že je to vyřadilo z provozu. Osobně si myslím, že za to může mediální obraz ženy s laktační psychózou. Ovšem poporodní psychóza (tak se tomu říká teď), je poměrně vzácná. K ublížení dítěti dochází výjimečně. Obávaná psychóza se navíc většinou netýká maminek, které se jí tak úzkostlivě bojí.

Opravdu existuje z poporodní deprese vždycky cesta ven?

Já myslím, že ano. Příběhů s dobrým koncem znám hodně. Cesta není pokaždé jednoduchá. Některé maminky musely hodně bojovat. Ale pak přišla velká úleva a znovunalezení ztracené rovnováhy. Základ je mluvit o svých potížích s okolím a vyhledat kvalitní odbornou pomoc.

Proč je důležité psychiku řešit?

Protože dítě nepotřebuje mámu, která se obětuje a trpí. Dítě potřebuje spokojenou a šťastnou mámu, která mu tím pádem dá ze sebe maximum.

Existuje jeden zaručený způsob řešení?

Ani náhodou. Znám případy, kdy pomohl kvalitní psycholog nebo psychoterapeut. Znám mnoho případů, kdy pomohly léky.

Řada žen se bojí antidepresiv. Bojí se, že nebudou moct kojit. Že na nich budou závislé. Že jim změní osobnost. A bojí se různých dalších věcí. Netvrdím, že jsou antidepresiva ideální. Ovšem zachránily už hodně nešťastných maminek, včetně mě.

Mluvila jsem se ženami, pro které byla antidepresiva nepřijatelná a zoufale se snažily najít jiný způsob. Mluvila jsem i se ženami, které od užívání prášků odrazovalo okolí. V některých případech dost radikálně. A některé z nich prožívaly dlouhodobě peklo. Ano, existují i jiné účinné metody, to rozhodně nepopírám.

Pokud bych mohla radit ženám, které v tom zrovna lítají a bojí se prášků, řekla bych asi toto: „Vyzkoušejte všechny možnosti, které se vám nabízejí a které jsou pro vás přijatelné. Pokud to ale nepomůže, vezměte na milost i léky. Vykašlete se na diskuze na internetu a řeči ostatních. Často vám radí lidé, kteří netuší, co prožíváte.“

Co považuju za velkou nevýhodu antidepresiv?

Jejich účinek nastupuje až po několika týdnech. Po začátku užívání přichází často velké zhoršení příznaků, což považuju za skutečně problematické a rizikové. Proto doporučuju všem, kdo antidepresiva začínají užívat, aby nezůstávali sami. Vůbec, pokud možno.

Jsou všichni odborníci kvalitní?

Bohužel musím napsat, že nejsou. Znám případy, kdy byla návštěva odborníka víc na škodu, než k užitku. Znám případy, kdy si vybraný odborník příliš nevěděl rady. Znám případ, kdy maminka několik měsíců trpěla, protože měla nevhodně nasazené léky. Znám případ ženy, které psychiatrička vytvořila velmi silný blok.

Nikde není psáno, že musíte vzít zavděk prvním odborníkem. Nejste spokojeni? Zkuste to o dům dál. Psychika je velmi křehká a vyplatí se dobře vybírat. Zjistěte si reference, dejte na doporučení. A utečte, jestliže se situace nevyvíjí dobře. K jinému odborníkovi nejlépe.

Co ještě se dá s poporodní depresí dělat?

Určitě navštívit praktického doktora. Deprese může být projevem tělesných obtíží, jako je například špatná funkce štítné žlázy. Zahraniční odborníci taky hojně doporučují udělat detailní rozbor krve, protože psychika souvisí i s výživou. Vyplatí se zjistit, zda tělu nechybí některé důležité látky. Vliv má například vitamin D nebo omega kyseliny. Osobně jsem mluvila s maminkou, které chyběl vitamin B12 a po doplnění se její příznaky významně zlepšily.

Spojte se s těmi, které poporodní depresi zvládly

Je těžké neztrácet naději, když s vámi zmítá poporodní deprese nebo poporodní úzkost. Je fajn vědět, že v tom člověk není sám. A že existují ženy, které to zdárně zvládly.

Proto nabízím všem ženám, které právě bojují s vlastní psychikou a ztrácejí naději, aby se mi ozvaly (stačí napsat na mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.). Ráda vám osobně potvrdím, že bude zase lépe. Zvládla jsem to já, zvládly to zástupy dalších žen. Není důvod, aby to nezvládla každá další žena.

Do budoucna bych ráda vybudovala komunitu, na kterou se mohou maminky obracet a kde se jim dostane útěchy. Stále si nejsem jistá technickým řešením, ale to se jistě časem změní. Máte-li své zkušenosti a chcete mi pomoct, ozvěte se prosím také (opět platí Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.).

Užitečné mohou být i mateřské diskuze, ale může se vám stát, že jednoduše narazíte na blbce. Nevýhodou je i zbytečně negativní ladění některých příspěvků, které je dáno tím, že lidé si radši stěžují, než by psali o dobrém konci. Ve skutečnosti však většina případů dopadne dobře.

Bojujete právě teď a zoufale tápete, zda bude líp?
Napište a já vám potvrdím, že bude.

Máte boj s poporodní depresí nebo poporodní úzkostí za sebou?
Pomozte pomáhat dalším ženám.

Chcete se podělit o vlastní zkušenost právě teď? Pište do komentářů.

Veronika, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit