Mateřství je krásné, ale přináší i těžké chvíle

Cítíte tu ovulaci?

Náš život provází řada změn. Některé jsou jen drobné a jiné zas naprosto zásadní. Pokud se rozhodnete, že je na čase rozšířit okruh své rodiny a předat své vzácné geny dál, čekají vás nejspíš změny nemalé. Jakmile se však vydáte na dráhu budoucích rodičů, možná vám vstoupí do cesty také slůvko ovulace. Pro početí miminka je totiž stěžejní.

Na cestě za oplozením

Aby v nás ženách mohl začít vznikat život, je nezbytné, aby se spolu setkaly a následně spojily 2 pohlavní buňky. Jedna ženská a druhá mužská. Ženské pohlavní buňky se nazývají vajíčka a máme je ukryty v orgánech zvaných vaječníky. Pokud je vše v pořádku, doputuje každý měsíc jedno z našich vajíček do vejcovodu, kde čeká na příchod mužských pohlavních buněk.

Okamžik, kdy se vajíčko dostane ze svého obalu a putuje na svou cestu za oplodněním, se nazývá ovulace. A právě tato chvíle se stane ústředním bodem mnoha žen, které se snaží stát matkou. Jako příslušnice našeho živočišného druhu to nemáme úplně jednoduché, protože naši ovulaci neprovází žádná výrazná změna, která by nám napověděla, že se nacházíme v tomto vzácném období. Oč jednodušší to mají třeba samice šimpanzů, které svou připravenost značí celému světu v podobě výrazného zduření pohlavních orgánů. U nich nemůže být nikdo na pochybách.

Je to ovulace, není to ovulace?

Existují sice různé výpočetní metody, ale jejich přesnost často kolísá. K dispozici máme také ovulační testy, které měří hladinu hormonu, jež je zodpovědný za prasknutí obalu vajíčka. Ale ani ony nemusí být zcela spolehlivé, nehledě na to, že mohou působit značný stres.

Je tedy vlastně vůbec nějaká jiná možnost, jak se dobrat ke kýžené informaci? Pokud se vaše cesta za vysněným miminkem protahuje, může vám pomoct gynekolog. Ten je schopen určit pomocí ultrazvuku velikost folikulů (to jsou ještě zabalená vajíčka) a podle toho odhadnout, kdy zhruba dojde k jejich uvolnění.

Na svém těle také můžeme pozorovat některé změny, které nám mohou napovědět.

A pak je tu ještě jedna možnost, která nám může trochu napomoci. A tou je naše vlastní prožívání. Jak se totiž ukázalo, dochází u žen v průběhu jejich cyklu k pravidelným změnám chování. Nikomu asi není třeba připomínat premenstruační syndrom.

Prožíváme ovulaci

V posledních letech vědci této oblasti věnovali mnoho úsilí, a tak máme k dispozici řadu zajímavých údajů. Co se s námi tedy může dít v období kolem ovulace?

Ženy v období ovulace jsou mnohem více přitahovány mužněji vypadajícími muži. Jako významně přitažlivé rysy pak hodnotí výrazné čelisti, svalnaté tělo, dominantní chování, hluboký hlas a výšku. Jak se zdá, mnohem více se tato změna projevuje u žen, které žijí v trvalém svazku.

Zdroj: farconville /FreeDigitalPhotos.net

Zdroj: farconville /FreeDigitalPhotos.net

Ovulace může ovlivnit také náš postoj k partnerovi. K tomu ale může dojít jak v dobrém, tak špatném slova smyslu. A v čem je tedy rozdíl? Ukázalo se, že ženy, které hodnotí svého partnera jako výrazně přitažlivého, jsou k němu v období těsně před ovulací přitahovány ještě mnohem více. Jinak tomu ovšem bylo u žen, které svého muže až tak kladně nehodnotily. U nich totiž došlo v období ovulace spíše k odtažení od stálých partnerů.

V období ovulace jsou ženy více přístupné sexuálnímu dobrodružství. A to dokonce i s někým, na kom jim zas až tak nesejde.

Mnohem silnější je také touha dobře vypadat. A tak pokud na sobě pozorujete zvýšenou potřebu se krášlit, může to být způsobeno právě blížící se ovulací. Zvýšit se může rovněž vaše ochota odívat se do sexy kusů oblečení.

Ovulace může ovlivnit také vaši touhy vyrazit do společnosti. Pokud vás to táhne mezi lidi více, než máte běžně ve zvyku, je dost dobře možné, že se blíží vaše nejplodnější období.

V období ovulace máte mnohem větší šanci, že zaujmete muže, který se vám líbí. Muži totiž mají zřejmě jakýsi skrytý radar na ovulující ženy. To se potvrdilo třeba i ve výzkumu, který se věnoval výdělkům striptérek. Jednoznačně vyšší spropitné získaly právě ovulující striptérky. V tomto případě je tak vhodné dát i názor mužů. Jedním z příznaků může být i zvýšená žárlivost vašeho partnera.

V plodném období se také mění tón ženina hlasu. Nejvýše posazený je tak den před ovulací a v den ovulace.

V období ovulace se také mění náš postoj k ostatním ženám. Zvyšuje se totiž rivalita a touha překonat jiné ženy. To se prokázalo v pokusech, ve kterých ženy dostaly určitý obnos peněz a měly se rozhodnout, koho podarují. Ovulující ženy byly velmi skoupé ve vztahu k ženám, ovšem výrazně štědré, pokud jde o muže. V přírodě se nejedná o nic neobvyklého, protože třeba u opic v období ovulace významně stoupá agresivita vůči ostatním samicím.

Jak je patrné, náš hormonální cyklus nás ovlivňuje možná více, než se na první pohled zdá. Není ale důvod se tím znepokojovat. Toužíte-li po miminku a chcete-li přírodě trochu napomoct, zkuste se trochu zamyslet nad svým prožíváním. Nikde není psáno, že u vás musí docházet ke všem uvedeným změnám, ale některé vám nejspíš budou dobře známé. Asi to nepocítíte hned napoprvé, ale zkuste několik cyklů více sledovat změny svého chování. Možná budete překvapené, jak moc nám příroda na cestě za potomky pomáhá.

Zdroje:

www.nbcnews.com

www.livescience.com

http://utsa.edu

www.sciencedaily.com

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit