Mateřství je krásné, ale přináší i těžké chvíle

Kam pro pomoc

Není vůbec jednoduché si přiznat, že něco skutečně není v pořádku. Pokud jste se tedy rozhodla, že vyhledáte pomoc, učinila jste snad ten nejdůležitější krok. A nebojte se, určitě bude zase lépe.

Na koho se obrátit?

V prvé řadě máte možnost obrátit se na svého praktického lékaře. Ten vás může odeslat na specializované pracoviště, ale může vám i sám předepsat základní léčbu. Činí tak většinou pouze v lehčích případech.

Pokud cítíte, že opravdu nejste ve své kůži, můžete se obrátit také přimo na lékaře - psychiatra. Přehled psychiatrických pracovišť, kde vás objednají do 10 dnů připravila Česká psychiatrická společnost. Připravujeme pro vás také databázi, která je přímo vytvořena jako pomůcka pro ženy těhotné a po porodu.

Objednat se k psychiatrovi bývá někdy poněkud obtížné, protože jsou hodně vytíženi a může se tak stát, že si na svůj termín počkáte. To opravdu není jednoduché. Pokud vám připadá, že už nevydržíte ani den, můžete se obrátit na centra krizové intervence. I zde vám podají pomocnou ruku a nemusíte se bát, že si vás tam nechají.

V nejtěžších případech může dojít i na pobyt na psychiatrické klinice. Jejich přehled najdete na stránkách České psychiatrické společnosti.

Svěřit se do péče psychiatrů není žádná prohra. Možná si říkáte: "nejsem přece žádný blázen." Návštěva psychiatra však opravdu neznamená nic takového. Někdy se prostě stane, že chemie mozku nefunguje tak, jak má. A na náladě a vůbec na celém prožitku se to může projevit dost výrazně. A právě s tím vám nejlépe pomohou psychiatři. Za tu úlevu to rozhodně stojí.

Kromě léků, kterých se vám dostane na výše popsaných místech, je vhodné také podstoupit psychoterapii. V lehčích případech může být navíc naprosto dostačující.

Co dál mohu udělat?

Sdílení problémů může být někdy k nezaplacení. Nebojte se svěřit svým blízkým, pravděpodobně pro vás budou mít pochopení. Pokud byste si chtěly popovídat s ženami, které prožily něco podobného, dáváme dohromady speciální diskuzi.

A co je hlavní - neztrácejte naději. Je opravdu více než pravděpodobné, že bude lépe. První krok je za vámi a teď už prostě musí dojít k pokroku. Pokud stále váháte, zkuste se podívat na naše příběhy. Je nás hodně, kdo jsme tím prošly, a žijeme vesele dál.

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit