Mateřství je krásné, ale přináší i těžké chvíle

Máma v úzkých - základní informace

„Nikdy nezapomenu na den, kdy se mi konečně potvrdilo, že jsem těhotná. Po tisícém (alespoň tak mi to tehdy připadalo) pokusu to náhle přišlo a já tomu zpočátku nemohla uvěřit. Byl to pocit až opojný. Vůbec jsem si nedovedla představit, že kromě toho neobyčejného štěstí, které mě bezesporu potkalo, nastanou i chvíle, kdy skoro překročím mez toho, čemu říkáme realita, a dotknu se temnoty. A že i když budu prožívat nejkrásnější období svého života, okusím zároveň i momenty nejkrušnější.“

Jaké jsou naše pocity

Každá žena ke svému mateřství přistupuje po svém. Někdo se těší, někdo se trochu bojí, někdo si třeba ani není jistý. Každopádně s sebou mateřství přináší mnoho změn, které nejsou jednoduché. A nedovedeme si to představit, dokud to skutečně neprožijeme. Příroda nás ženy vybavila mnoha mechanismy, které mají zajistit, že budeme o své mládě náležitě pečovat. Někdy se to však může trochu zvrtnout.

Poporodní splín

Uvádí se, že zhruba 80 % žen prožije po porodu období, které se nazývá poporodní splín (někdy také baby blues). Jedná se o přechodné období zhoršení nálady, které ale většinou záhy odezní, a žena může bez problému pokračovat ve své mateřské roli dále.

Poporodní deprese

Přibližně 10 % procent žen prožije něco, čemu se u nás obecně říká poporodní deprese. Může mít různou podobu a rozhodně není o co stát. Svět se jeví mnohem víc černý, než ostatním a je to stav, který pravděpodobně jen tak sám neodejde. Většinou je potřeba se urychleně obrátit na odborníky.

Můžete mít pocit, že nedokážete navázat se svým dítětem ten správný vztah, všechno se najednou jeví v temných odstínech. Můžete si připadat neschopná a pro roli matky nedozrálá. Může se vám zdát, že váš skvělý život najednou skončil a už budete donekonečna zastávat stereotypní roli matky. Může vám být prostě do pláče a prostě nanic. Pravděpodobně se vám nevyhnula poporodní deprese a je načase se s ní poprat.

Poporodní úzkosti

Může se vám také stát (stejně jako mě), že se vás zmocní strach. Může vás napadat asi milion různých nebezpečných věcí a nedokážete na ně zapomenout. Můžete se cítit zoufale, protože se snažíte s nebezpečím prát a zamezit mu. Ale ať děláte, co děláte, nestačí to a vás to dohání k šílenství. Uvědomujete si, že nebezpečí nejspíš není reálné, ale co kdyby...S velkou pravděpodobností čelíte jedné z forem poporodní úzkosti.

Poporodní psychóza

Nejzávažnější a zřejmě také nejvíce mediálně zpropagovaný stav se nazývá poporodní psychóza (známý je pod označním laktační psychóza) a není až tak častý. Vyvíjí se poněkud odlišně a je potřeba mít se opravdu na pozoru. V tomto případě se však jedná o pozornost okolí, protože postižená žena často není schopna svůj stav rozlišit.

Není toho málo, co nás může potkat, ale dobrá zpráva je, že většinou se to dá řešit. Pokud jste něco podobného zažily nebo zažíváte, víte, že se může zdát, že není cesty zpět. Cesta je vždycky, jen je potřeba se nebát a vydat se ni.

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit