Poporodní psychóza patří mezi vzácné komplikace, které provázejí příchod miminka na svět. Vyskytuje se zhruba u 1 až 2 žen z 1000. Nástup je většinou rychlý a nejčastěji se objevuje v prvních 4 týdnech po porodu. U maminky se objevují bludy, halucinace a postupně ztrácí kontakt s realitou.
Nejčastější projevy poporodní psychózy
- bludy a podivné představy
- halucinace
- pocity silného vzrušení
- hyperaktivita
- snížená potřeba spánku nebo neschopnost spát
- paranoia a podezřívavost
- prudké změny nálady
- potíže při komunikaci
Poporodní psychóza je tu, co teď?
Pokud máte podezření, že čerstvá maminka ve vašem okolí ztrácí kontakt s realitou, je vhodné urychleně vyhledat odbornou pomoc. Psychóza se většinou neobejde bez hospitalizace, ale i s ní si umí moderní medicína poradit.
Všeho se bojím, co když je to psychóza?
Mnohem častěji než se samotnou psychózou, která je poměrně vzácná, se setkáváme s maminkami, které mají z psychózy obavy. Zpravidla se bojí, že jim „přeskočí“ a provedou něco, co je děsí. I podobné obavy ale mohou být velmi nepříjemné a postupně zahltit křehkou mateřskou mysl. I s nimi si ale umí odborníci poradit.
A co laktační psychóza?
Laktační psychóza je starší označení, které už je spíše na ústupu. Tento termín se často používal pro širší spektrum psychických obtížích, proto se v některých zastaralých článcích můžete dočíst, že laktační psychóza se projevuje například skleslou myslí a nadměrnými obavami. Skutečná psychóza je však vzácná a s depresemi a úzkostmi nemá nic společného. Souvislost nebyla prokázána ani s kojením, proto se od názvu „laktační“ ustoupilo.