Mateřství je krásné, ale přináší i těžké chvíle

Když úsměv nepřichází – pohledem psycholožky

Mateřství může přinést do našeho života mnoho radosti. Někdy se však stane, že ať děláme, co děláme, úsměv vykouzlit nedokážeme. Není to nic neobvyklého a řešení se většinou najde. Jednou z možností je návštěva odborníků na psychologii. A právě paní psycholožka, PhDr. Ilona Špaňhelová, pro nás připravila následující řádky, kde shrnula své zkušenosti s problematikou.

 V praxi psycholožky se v některých případech setkávám s tím, že se na mě obrátí klientka nebo její partner nebo členové její širší rodiny s prosbou o pomoc při psychických obtížích matky po porodu.

slunce

Tyto matky odcházejí po hospitalizaci v nemocnici pro psychické obtíže nebo jsou ambulantně léčeny na psychiatrii a lékař nemá prostor se jim věnovat psychoterapeuticky.

Pro mě jako psycholožku je důležité je „přijmout“ a nechat je povídat. O své historii – zda byly i v období před těhotenstvím spíše citlivější na nové věci, jak si prožívaly např. přechod do nového zaměstnání, stěhování, jaký vztah mají se svou matkou …

Jsou to chvíle poznání a také porozumění ženě samotné. Ona má vědět, že porod a dítě jsou velké novinky v jejím životě, které určitě znamenají radost, okouzlení, jsou s ním spojené i obavy, nezkušenost, strach, úzkost.

A to všechno do nového života s miminkem patří.

Důležité tedy je – nebát se říct si o pomoc.

Jako další důležité prvky pro ženu po porodu vnímám:

1. Mluvit o tom, jak se žena má

Mluvit o tom, že je žena někdy unavená, že má obavu o dítě, neví, jestli dýchá, jak to, že tak dlouho spí – není mu nic? Jak je unavená, nevyspalá.

Toto vyřčení mnohdy slouží k vyventilování vnitřního napětí.

2. Myslet na sebe

Je důležité, aby žena myslela v první řadě na sebe. Ona je ta, která se má starat o dítě. Má být tedy tou, která je na prvním místě najedená, alespoň trochu odpočinutá. Čili nechat si od maminky nebo starší sestry přinést oběd, nechat si poskládat vyprané prádlo … Říct si o pomoc, to je velmi důležité.

3. Mluvit o tom, jak se žena má i před dítětem

Mnohdy se stane, že žena je doma sama s dítětem. Nemá možnost, aby byla celý den na telefonu s manželem. Je proto důležité, aby komentovala svoje vnitřní prožívání i ve vztahu k dítěti. Dítě nerozumí obsahu slov. Mnohdy však takové vypovídání se dítěti pomůže ženě. Uvolní se její emoční prožívání, je jí najednou trochu lehčeji a to jí pomůže.

4. Budovat nový vztah s mužem

Mít dítě (především první dítě) je obrovská novinka. Novinka samozřejmě pro ženu, novinka samozřejmě i pro muže a novinka pro tuto rodičovskou dvojici.

Je tedy důležité vyslovit, jak se tito rodiče v nové roli cítí, jak jsou šťastní, někdy nejistí – i toto vyslovení vlastních pocitů pomáhá v jejich nové rodičovské roli.

Je také důležité, aby nezapomínali mluvit „i o něčem jiném“ než jen o dítěti. Aby nezapomínali mluvit o práci druhého, o volném čase, o společných plánech …

5. Mazlení se s dítětem

Mazlení se s dítětem v kontaktu „kůže na kůže“ je velmi důležitým okamžikem pro posilování vazby mezi rodiči a dítětem. Toto mazlení pomáhá nejen v posilování vazby, v posílení vztahu, pomáhá i v tom případě, pokud dítě bolí bříško. Najednou má celou plochu mámina teplého těla pod svým bříškem a to mu pomůže při obtížích s prdíky.

6. Být spolu s ostatními ženami

Také chvíle, kdy máma přijde do kontaktu s jinými maminkami, je pro ni velmi důležitá. Někdy je to při cvičení pro ženy v šestinedělí, někdy je to v rodinném nebo mateřském centru. Máma najednou vnímá, že není na své problémy s dítětem sama, že i jiné ženy řeší podobné stavy své i miminka.

Důležité tedy je neuzavírat se sama před sebou nebo ostatními, mluvit, smát se, spát, jíst, číst, chodit na procházky. Užívat si a učit se užívat si života v rodině o jednoho člena navíc.

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit