Pro někoho nejkrásnější období v životě, pro někoho doba plná pochybností, obav a hormonálních veletočů. Těhotenství umí být sladké a opojné, ale i vyčerpávající a děsuplné. Je naprosto v pořádku prožívat i nepříjemné pocity, pokud je jich ale příliš mnoho a nedávají vám vydechnout, nebojte se o nich mluvit.
Období těhotenství přináší kromě radosti a očekávání i střetnutí s velkou změnou, není proto překvapením, že je pro některé maminky psychicky náročné. Na nepříjemných pocitech se pak mohou podepsat i hormonální změny, které se u každého projevují jinak, nebo fyzická nevolnost.
Co se to se mnou děje?
Stejně jako celé tělo, prochází v průběhu těhotenství změnami i lidský mozek, který se připravuje na svou mateřskou roli. Podle některých vědců se může u některých žen objevit zvýšená zapomětlivost a neschopnost se soustředit. Podle jiných dochází u žen dokonce k úbytku šedé hmoty mozkové v některých oblastech, což zřejmě zlepšuje schopnost přilnout ke svému miminku, ale i rozpoznat případné hrozby.
Změn a stresorů, které s těhotenstvím přicházejí, je však mnohem více. Pokud jde o ty negativní, ženy nejčastěji popisují následující:
- Tíživé pocity odpovědnosti za miminko, ale i změna životního stylu daná těhotenstvím.
- Stres spojený s některými vyšetřeními v těhotenství.
- Hormonální výkyvy, které přímo ovlivňují naši náladu.
- Obavy, co přijde po porodu nebo jaký bude samotný porod.
- Strach o miminko.
- Přehlcení informacemi, co jak správně dělat, a tlak ze strany okolí.
- Tělesné změny v průběhu těhotenství.
Jedna vlastnost se objevuje u žen, které v těhotenství nebo po porodu trápí psychika, ve zvýšené míře, a tím je touha po dokonalosti neboli starý známý perfekcionismus. Těhotenství a mateřství patří mezi náročné období plné změn, kdy může být složité dostát vlastním přísným nárokům. Zkuste být k sobě vlídná a odpusťte si, že vám vše nejde hladce. Uvidíte, že přijdou chvíle, kdy budete mateřství zvládat levou zadní.
Jak ulevit těhotné duši
- Naučte se jednoduché meditace nebo techniky mindfulness.
- Vyhraďte si čas, který budete věnovat jen sama sobě. Ideálně každý den.
- Naplánujte si s partnerem pravidelné večeře, rande nebo činnosti, které vás spojují.
- Věnujte se činnostem, které vás těší, i přesto že je třeba z důvodu těhotenství nezvládnete v plné míře.
- Zkuste jasně zformulovat své potřeby a nebojte se požádat o pomoc své okolí.
- Pokud vás trápí vtíravé myšlenky a neutuchající obavy, stáhněte si aplikaci Kogito, která vám ukáže, jak s myšlenkami pracovat a jak vyhýbavé a zabezpečovací chování zvyšuje úzkosti.
- Mluvte o svých pocitech s lidmi, kterým důvěřujete, a nebojte se vyhledat odbornou pomoc, pokud mluvení nepomáhá.
- Zapomeňte na srovnávání s nablýskanými profily na sociálních sítích. Vězte, že není vše zlato, co se na Instagramu třpytí.
Kdy zpozornět?
Stejně jako po porodu, i v těhotenství se mohou objevit dlouhodobější psychické potíže, které patří do rukou odborníků. „Pocity, které jsem během těhotenské deprese zakusila, by se daly popsat jako surová osamocenost, totální zmar, absence jakékoliv naděje a neschopnost víry, že někdy bude zase lépe. Cítila jsem se úplně vykořeněná, nevnímala jsem žádné napojení na svou rodinu ani na dítě v břiše (bylo děsivé si toto sama sobě přiznat), cítila jsem nezměrnou lítost, že si těhotenství neužívám se vším, co k tomu patří,“ vzpomíná na svou těhotenskou depresi Eliška. I tady platí, že čím dříve se podchytí, tím rychleji zpravidla přijde úleva.
Pozornost věnujte následujícím příznakům:
- Neutuchající obavy a úzkost.
- Přetrvávají smutek, pocity beznaděje a zmaru.
- Ztráta zájmu o dříve oblíbené činnosti.
- Intenzivní pocity viny a studu.
- Dlouhodobé potíže se spánkem.
Ačkoliv může být těžké si přiznat, že na svoje pocity nestačíme vlastními silami, není prohra ani ostuda svěřit péči o duši do rukou odborníka. Mnohdy navíc stačí k citelnému zlepšení i pár sezení s psychologem nebo psychoterapeutem.